Raporlar, Madencilğin Arttığını Fakat Karın Düştüğünü Gösteriyor

2018 yılının ilk altı ayındaki Bitcoin (BTC) madenci gelirleri, 2017 gelirlerini geçmiştir, kripto haberleri yapan Diar’ın haberine göre, madenciler, çok daha az kar ediyorlar.

Diar’ haberine göre, BTC madencileri için ödüller ve ücretler 2018 yılının ilk üç çeyreğinde 4,7 milyar dolara ulaşmış, 2017’nin tamamından yaklaşık 1.4 milyar dolar daha fazla artış olmuştur. Madenciler hala aylık 54.000 Bitcoin kazanmaktadır.

Ancak, elektrik fiyatlarının sürekli artması sonucu, madencilik, yalnızca büyük madenci şirketleri için karlı hale geliyor. Diar’ın sunduğu verilerde, perakende elektrik fiyatlarını ödeyen madencilerin bu eylül ayında ilk kez kârsızlığa yöneldiğini gösteriyor.

Diar raporlarında:

“Bitcoin madenciliği, en azından şimdilik ve muhtemelen büyük olasılıkla, daha büyük oyuncuların derin cepleri olan oyun alanlarına taşındı.”

Ancak, Diar’a göre, büyük şirketlerin bile işlerini ayarlaması gerekebilir. Örneğin, 2018’de madencilerin satışından elde ettiği gelirin % 95’ini alan Çinli madencilik devi Bitmain, şebekeyi madenciler için karlı tutmak amacıyla “salıncak üreticisi” gibi davranıyor ve ABD’de yeni havuzlar açıyor.

Diar’ın aynı haftalık sayısındaki haberde, San Francisco merkezli kripto değişimi Coinbase’in ABD doları hacimleri 2018’in üçüncü çeyreğinde 1 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Ancak, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, BTC işlem hacmi şu an hafif daha yüksek (2017 yılında 4.6 milyar dolara karşı 5,4 milyar dolar). Bu arada, Bitstamp’ın BTC’de işlem hacmi 4,4 milyar dolar olurken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4.6 milyar dolar seviyesindeydi.

Bitmain Ağustos ayında blok zincir (blockchain) veri merkezine ve Teksas’taki maden tesislerine 500 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. İnşaatın ilk iki yıl içinde 400 yerel işletme planlarıyla birlikte 2019 yılının başlarında başlatılacağı tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın