Platinum Endeksli Kripto Paralara Yatırım Yapmanın Avantajları

Gülcan Uyanıker
platinum endeksli kripto paralara yatırım yapmanın avantajları
Bitlo

Yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarından koruyan stablecoinlere olan talep her geçen gün artıyor. Kripto dünyasının sabit paraları olan bu varlıklar dolar, euro, altın, gümüş, platin gibi araçlara endekslidir. Bu yazımızda platine endeksli kripto paraların yatırımcılarına sunduğu avantajlardan, bir yatırımcının neden bu kripto para birimine yatırım yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Platinin Kriptosu GRAMP Nedir?

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışan gram platine endeksli teminatlı stablecoin olan Gram Platinum Token (GRAMG), Bitlo tarafından üretilmiştir. Bitlo, GRAMP token ile yatırımcılara daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı platin işlemleri yapma imkanı sunmaktadır. 

Fiyatı gram platine endeksli olan bu kripto para birimi her üretildiğinde şirket kasalarına aynı değerde 99,95/100 saflık derecesine sahip gram platin eklenmektedir. Fiziksel karşılğı olan bu kripto para birimi yatırımcısını her stablecoin gibi ani fiyat dalganmalarına karşı korumaktadır. 

Gram Platinum Token ile gram platin arasındaki arz-talep dengesinin korunması adına otomatik bir sözleşme yaratılmıştır. Bu sözleşme sayesinde her GRAMP üretiminde şirket kasasına aynı değerde gram platin eklenirken, her gram platin eksildiğinde Gram Platinum Token yakımı otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Böylece GRAMP token ile fiziksel gram platin arasındaki denge hep korunmaktadır. Bitlo tarafından yaratılan bu kripto para birimi için maksimum arz söz konusu değildir. GRAMP token ile gram platin arasındaki arz – talep dengesinin korunması için GRAMP token arzı artırılabilir ya da azaltılabilir.

Yatırımcılara fiyat istikrarı sunan GRAMP token, blok zincir teknolojisinin sağladığı olanaklardan yararlanarak dünyanın her yerinden 7/24 transfer edilebilmektedir.  AVAX uyumlu herhangi bir kripto para cüzdanında saklanabilen bu token sayesinde platin yatırımcıları daha ucuz ve daha hızlı işlem yapabilir, varlıklarını maliyetsiz şekilde saklayabilirler.

Gram Platinum Token’ın (GRAMP) Yatırımcısına Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Gram Platinum Token’da diğer tüm stablecoinler gibi yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlayarak onları ani fiyat dalgalanmalarından korur. Her stablecoinin sunduğu avantajların yanı sıra GRAMP yatırımcısına şeffaflık, kolay erişim imkanı, ucuz ve hızlı transfer gibi bazı başka avantajlarda sağlamaktadır. 

Şeffaflık:

Yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarından koruyan stablecoinler yüksek seviyede karşı taraf riski bulundurmaktadır. Yatırımcılar genellikle stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Bitlo, GRAMP tokena karşı şirket hesaplarında bulundurulan fiziksel gram platin miktarını güncel olarak web sitesi üzerinden paylaşmaktadır.

Kolay Erişim:

Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinden GRAMP token yatırımcıları, dünyanın her yerinde gün ve saat fark etmeksizin gram platin işlemi  gerçekleştirebilmektedirler. 

Cüzdandan Cüzdana İşlem:

Gram Platinum Token (GRAMP), AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarında tutabilir ve günün her saati bir cüzdan adresinden diğer cüzdan adresine kolaylıkla gönderebilirler. Eşler arasında ve merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleşen GRAMP token işlemleri yapılırken aracı kurumlara gerek duyulmaz. 

Ucuz ve Hızlı Transfer:

Fiziki gümüş ile yapılan işlemlerin aksine Gram Platinum Token (GRAMP) gönderimi yapılırken, gönderdiğiniz cüzdanın dünyanın neresinde olduğunun bir önemi yoktur. Gram Platinum Token ile yapılan işlemler fiziki platin ile yapılan işlemlerden çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleşir.

Ticari Faaliyetlerde Ödeme Yapma:

Hızla yaygınlaşan ve kabul görülmeye başlayan kripto para birimleri düzenlemelerin izin verdiği ülkelerde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kripto para birimleri ile ödeme yapmanın yasal olduğu ülkelerde Gram Platinum Token (GRAMP) ile de ödeme yapılabilir. Fiyat dalgalanmalarından etkilenmediğinden GRAMP token, iyi ve istikrarlı bir ödeme aracıdır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
polygon (matic), %63'lük yükselişle kararlılığını gösterdi 1 11

Polygon (MATIC), %63’lük Yükselişle Kararlılığını Gösterdi

Sonraki Haber
ripple kurucu ortağı jed mccaleb tüm xrp’lerini sattı! adsiz tasarim 16

Ripple Kurucu Ortağı Jed McCaleb Tüm XRP’lerini Sattı!

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Hide Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku