Percent Supply in Profit

Cem Yilmaz
percent supply in profit on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bir önceki yazımızda Marketcap to Thermocap Ratio indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise dibi ve tepeyi bulmaya yönelik indikatörlerden olan Percent Supply in Profit indikatöründen bahsetmeye çalışacağız. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Percent Supply in Profit’de tıpkı Marketcap to Thermocap Ratio indikatörü gibi dibi ve tepeyi bulmaya yönelik bir indikatördür. Anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Percent Supply yazması ve Percent Supply in Profit indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

percent supply in profit ekran resmi 2022 03 02 12.27.46

Percent Supply in Profit indikatörü bizlere karda olan toplam arzın yüzdesini gösterir. Karda olmayı açıklayacak olursak bir coinin şu an ki fiyatı en son hareket ettirildiği fiyatın üstündeyse karda, değilse zararda diyebiliriz. 

İndikatörümüz şu formülle hazırlanmıştır;

100.Supply in Profit / Total Supply= Percent Supply in Profit

İndikatörümüzü nasıl kullanacağımıza bakacak olursak grafiği incelediğimizde iki tane taralı alanın mevcut olduğunu görmekteyiz. Pembe alan ve yeşil alan. 

Pembe alan %95’in üzerine çıktığında bizler için piyasanın zirvesini göstermektedir. Bir satış veya kar alma olarak görülebilir.

Yeşil alan ise %50’nin altında olduğunda bizler için piyasadaki dip noktaları göstermektedir. Bir alış sinyali olarak görülebilir.

Geçmişte neler olmuş bu grafik özelinde onları incelemeye geçebiliriz.

percent supply in profit ekran resmi 2022 03 02 12.43.07

Grafiğimizi inceleyecek olursak 2011 yılının sonlarına doğru Percent Supply in Profit indikatörünün yeşil alanda olduğunu görebilmekteyiz. İndikatörümüze göre burası bir dip noktadır. Bu tarihlerde Bitcoin’in fiyatı ise 2 $ bölgelerindedir. 

Daha sonra grafiğimizin yükselmeye başladığı ve Percent Supply in Profit indikatörünün pembe taralı alana girildiği görülmektedir. Bu noktalarda 2013 Nisan aylarındaki Bitcoin fiyatına bakacak olursak 229 $’a yükseldiği görülmektedir. Neredeyse %10.000 gibi bir fiyat artışından söz etmek mümkün.

percent supply in profit ekran resmi 2022 03 02 12.53.05

2015 yılının sonlarına doğru olan grafiğimizi incelediğimizde yine indikatörümüzün çok sağlıklı bir şekilde çalıştığını görebilmekteyiz. 2015 Eylülde indikatör yeşil alana girmiş durumda ve o dönem Bitcoin fiyatı 227 $ iken, pembe taralı alandaki zirve yaptığı dönemde 17.000 $ seviyelerine gitmiş durumda.

Özetleyecek olursak Percent Supply in Profit uzun vadeli dip ve tepe bulmak isteyen kişilerin kullanabileceği indikatörlerdendir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Percent Supply in Profit konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ukrayna bayrağı nft’si 2.174 eth’ye satıldı!

Ukrayna Bayrağı NFT’si 2.174 ETH’ye Satıldı!

Sonraki Haber
i̇ngiltere düzenleyicisi floki inu reklamlarını yasakladı! ingiltere 1132x670 1

İngiltere Düzenleyicisi Floki Inu Reklamlarını Yasakladı!

İlgili Haberler