NVT Ratio

Cem Yilmaz
nvt ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bu yazısında NVT Ratio indikatörünü konuşacağız. Daha önceki yazımızda Glassnode Studio web sitesine giriş yapmıştık ve Net Unrealized Profit/Loss indikatörünü konuşumuştuk. Bu indikatörümüz için de tekrar Glassnode web sitemizi kullanacağız.

Kriptonun dışında birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Hisse senedi, tahvil, bono gibi.

Aslında bunlar bizim geleneksel yatırım araçlarımızdan bazılarıdır. Geleneksel temel analizde hisse senedinin değerini bulabilmemiz için;

Net Varlık/Ödenmiş Sermaye = Olması gereken Hisse Senedi fiyatı

gibi bir formül uygulanmaktadır. Kripto özelinde konuşacak olursak bu kadar basit anlamda bir formül yok ancak mevcut veriler üzerinden çeşitli yorumlar yapmak mümkündür. Bunlardan biri de NVT’dir yani Network Value Transactions’dır. NVT aslında klasik temel analizdeki Fiyat-Kazanç oranının kriptoya uyarlanmasıdır desek yanlış olmayacaktır. Mevcut piyasa değerinin son 24 saat içinde blok zincir üzerinden işlem gören USD hacmine bölünmesiyle bu orana ulaşılmaktadır. Özetleyecek olursak NVT’yi bulmak için;

Piyasa Değeri/İşlem Hacmi = NVT oranı diyebiliriz.

Gelelim NVT’nin nasıl kullanılacağına. 

nvt ratio onchain1

Grafiğimiz bu şekilde yer almaktadır. Glassnode Studio web sitesine girdikten sonra sol menüde yer alan Market Indıcators bölümünden ulaşabilirsiniz. Eğer bulamazsanız ise arama butonuna gelip NVT yazdığında NVT Ratio indikatörü karşımıza çıkacaktır.

NVT oranının artmaya başlaması network değerinin ağda aktarılan değeri geride bırakması demektir. Bu durumda potansiyel fiyat artışı söz konusudur. Tam tersi NVT’nin düşük olması ise bize potansiyel olarak fiyat düşüşleri yaşatabilmektedir.

nvt ratio onchain3

Geçmişten bir örnek verecek olursak NVT oranının yatay giden bir seyirden sonra arttığını görmekteyiz ve siyah çizgi ile belirtilen Bitcoin Fiyatı’da artmaya başlamaktadır. Belirli bir noktaya geldikten sonra da yani zirve noktasına geldiğinde de Bitcoin fiyatında düşüş meydana geliyor.

nvt ratio 3

Geçmişte nasıl hareketler olmuş diye tekrar bakarsak bu sefer başka bir siteden NVT Ratio’ya bakabiliriz. Bu grafiğimizde ki uyarlamaya göre 50-100 arası normal seviye olarak kabul edilmektedir. 100’ün üzerine çıktıktan sonra burası NVT oranının aşırı yükseldiği anlamına gelmektedir. 2014-2015 dönemindeki fiyat artışında NVT Ratio’nun çok büyük bir şekilde arttığını görmekteyiz. Düşüşte bir hayli o kadar sert olmuş vaziyettedir.

NVT Ratio’da geçmiş grafik incelendiğinde hiçbir indikatörün %100 çalışma garantisi olmadığı gibi NVT Ratio’nun da yanıldığı durumlar söz konusu. Örnek verecek olursak;

nvt ratio 22

2017 yılında Bitcoin’de yaşanan boğa sezonunda NVT Ratio’nun Bitcoin fiyatı yükselirken, düştüğünü görmekteyiz. Aralık ayında Bitcoin fiyatı tepe yaparken NVT Ratio çok düşük bir orandaydı ve daha sonra Bitcoin fiyatının düşmeye başlamasından sonra NVT Ratio artmış vaziyette.

Görüldüğü üzere bir hata söz konusu bir sonraki yazımızda bu indikatöre alternatif olan NVT Signal’i konuşmaya çalışacağız. NVT Signal’in daha iyi bir alternatif olup olmadığına da karar verebiliriz böylelikle.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
abd el salvador’u yakın takibe alan yasayı komiteden geçirdi! nayib bukele sessiz kalmadı

ABD Senatörleri El Salvador’u Hedef Aldı, Nayib Bukele Öfkelendi: Biz Sizin Sömürgeniz Değiliz!

Sonraki Haber
dünyada bir ilk: sigorta poliçesi nft’ye dönüştü

Dünyada Bir ilk: Sigorta Poliçesi NFT’ye Dönüştü

İlgili Haberler