Metaverse Çalışanları, Patronlar Tarafından İzleniyor mu?

Özlem Özbek
metaverse çalışanları, patronlar tarafından i̇zleniyor mu? 5
Bitlo

Metaverse dünyası heyecanlı ve eğlenceli olsa da, anket sonuçlarına göre Metaverse’de çalışmak sanıldığı kadar heyecanlı değil gibi gözüküyor.

Teknolojik gelişmeler verimliliği artırıyor

Uzaktan çalışma sisteminin yayılmasıyla beraber hem işçiler (%90) hem işverenler (%88), teknolojik ilerlemenin üretkenlik noktasında artış yaşattığı görülüyor. Bu durum karşısında iş arkadaşlarına daha bağlı hissediliyor. Çalışanların %27’lik bir kısmı kendilerini en çok bağlı ve ilgili hissettiklerini söylüyor. İşverenler aynı zamanda video konferansın (%32) en iyi yöntem olduğunu söylüyor. İşverenler, bağlantıda kalmanın en iyi yolu olarak Metaverse’de (%17) çalışma fikrini seviyorlar. Çalışanlardan yalnızca %9’u Metaverse ile ilgili aynı şeyi düşünüyor.

metaverse çalışanları, patronlar tarafından i̇zleniyor mu? 4 1

Genel olarak değerlendirmek gerekirse işverenler Metaverse ile ilgili çalışanlardan daha heyecanlı bir şekilde hareket ediyorlar. İş verenlerin %66’sı Metaverse’de çalışmaktan heyecan duyduklarını ve %54’lük kısmın ise iyimser oldukları belirtiliyor. Fakat çalışanların %24’ü endişe duyarken, %20’lik kısmı ise şüphe ve kafa karışıklığı yarattığını söylüyor. Buradaki temel olarak endişe, Meatverse’in işyerini takip etmek için çeşitli fırsatlar yaratmasıdır.

Raporu hazırlayanlar; “çalışan izleme yazılımı, işverenlerin çalışanlarına göz kulak olması için popüler bir yol haline geldi ve metaverse yalnızca gözetim faaliyetleri potansiyelini artıracak. Mevcut gözetim taktiklerine bakıldığında, işverenlerin %73’ü şu anda çalışanlarını gözetlediğini kabul ediyor.”

Metaverse çalışanlarının endişeleri

Ankete göre, işyeri gözetimi ile ilgili olarak, çalışanlar üç şey hakkında endişe ettiklerini söylüyorlar. Öyle ki çalışanların %51’lik kısmı gerçek zamanlı olarak konumlarının takip edilmesinden endişe duyuyorlar. %50’lik kısmı ise gerçek zamanlı ekran izleme konusunda endişe duyarken, %47’lik kısım ise zaman takibi konusunda endişe duyuyor. Çalışanların bu konuda endişe duymakta haklı olduğu bildiriliyor. Çünkü, işverenler işyeri toplantılarını kaydetmek (%42), zaman takibi yapmak (%39), gerçek zamanlı konumu takip etmek (%39) ve ekranları izlemek (%39) istiyor.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk’ın tweet'iyle dogecoin ve floki inu yükselişe geçti! 31

Elon Musk’ın Tweet’iyle Dogecoin ve Floki Inu Yükselişe Geçti!

Sonraki Haber
bitcoin düşmeye devam edecek mi? günlük grafik ne durumda? adsiz tasarim 42

Bitcoin Düşmeye Devam Edecek Mi? Günlük Grafik Ne Durumda?

İlgili Haberler