MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

Gülcan Uyanıker
metamask
Bitlo

Ethereum ekosistemi ile ilgilenen birçok kişi için MetaMask ilk akla gelen cüzdan konumunda yer almaktadır. Bir cüzdan olmanın çok daha ötesinde yer alan MetaMask, Ethereum ile entegre olmuş web siteleriyle etkileşim kurmanıza olanak sağlar. 

MetaMask Nedir?

Ethereum tabanlı tüm tokenleri destekleyen MetaMask, açık kaynaklı bir Ethereum cüzdanıdır. MetaMask, bildiğimiz telefon veya masaüstü yazılımların aksine web siteleri ile arayüz kurabilmektedir. Diğer cüzdanlarda ödeme adreslerini kopyalayıp yapıştırmanız veya bir QR kodu farklı bir cihazda taratmanız gerekirken MetaMask chrome eklentisi ile birlikte web sitesi cüzdanınıza işlemi kabul etme veya etmeme seçeneği sunulur.

Standart bir kripto para cüzdanı gibi de hizmet edebilen MetaMask’in asıl özelliği akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulamalar ile sorunsuz bir şekilde arayüz kurabilmesidir.

MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcılarında kurulan MetaMask IOS ve Android üzerinde de kulanılabilmektedir. MetaMask cüzdanı açmak için ilk etapta;

  • Metamask.io‘daki indirme sayfasına gidin ve ardından tarayıcınızı seçin.
  • Tarayıcınızı seçtikten sonra uzantıyı platformunuza ekleyin.
  • Uygulamanın çalışmaya başlaması için bir takım izinlere ihtiyaç bulunmaktadır. 
  • Bu adımları geçtikten sonra cüzdanı başlatmaya hazır hale gelebilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan karşılama sayfasındaki başla butonuna tıklayıp ardından bir kurtarma kelimesi belirlemelisiniz. 
  • Kurtarma kelimesinin ardından bir cüzdan yaratıp şifresini belirleyip kullanım şartlarını onayladıktan sonra oluştur butonuna tıklamalısınız.

İlgili adımları tamamlayarak sizler de MetaMask cüzdanı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Emanete dayalı bir hizmet olmayan MetaMask üzerinde sizden başka hiç kimse fonlarınıza ulaşım sağlayamaz.  Tokenlarınız tarayıcınızın içinde, parolanızla korunan bir tür şifreli kasanın içinde bulunur. Bu da, bilgisayarınız kaybolursa, çalınırsa ya da bozulursa cüzdanınızı kurtarma konusunda hiç kimsenin size yardım edemeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden kurtarma kelimeniz büyük önem taşımaktadır. 

Metamask Chrome Eklentisi ile Kullanılabilir mi?

Metamask chrome tarayıcı kullanan kişilerin kolay bir şekilde kullanabileceği cüzdanlar arasında yer almaktadır. Metamask chrome eklentisini indirmek için sizler de chrome tarayıcınızdan uygulamalara giriş yapabilir ve ardından Metamask olarak arayarak indirebilir ve cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

MetaMask Güvenli midir?

MetaMask bir sıcak cüzdandır. Bu durumda saldırı vektörlerini azaltmak için kullanılan bir soğuk cüzdana kıyasla daha fazla risk altındasınızdır. İnternete bağlı bir cihaz üzerinde çalışan MetaMask’te standart güvenlik prensipleri geçerlidir. MetaMask kullanırken hangi web sitelerine erişim izni verdiğiniz konusunda dikkatli olmanız önemlidir.

Merkeziyetsiz web’i görüntülemek için oldukça güçlü bir araç olan MetaMask’in potansiyeli oldukça büyüktür. MetaMask, bir milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Ethereum dünyasının gelişmesi ile birlikte MetaMask gibi uygulamaların mevcut teknolojiler ve yeni gelişmekte olan kripto para altyapısı arasında bağlantı kuran önemli öğeler haline geleceğinden şüphe duyulmamaktadır.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum'da düşüş bitti mi? grafikteki son durum! ethereum 6237040 1280

Ethereum’da Düşüş Bitti mi? Grafikteki Son Durum!

Sonraki Haber
serena willams:

Serena Willams: “Bitcoin Güçlü Bir Yatırım Aracıdır”

İlgili Haberler