LiraT Nedir? Avantajları Nelerdir?

Gülcan Uyanıker
lirat nedir? avantajları nelerdir?
Bitlo

Hızla gelişen yatırım dünyasında oldukça ilgi çeken kripto para birimleri arasına her geçen gün yenileri ekleniyor. Altın, gümüş, platin, Bitcoin gibi yatırım araçlarının yanı sıra yatırımcılar artık farklı yatırım araçları arıyor. İlgi çeken farklı yatırım araçları arasında Bitlo tarafından çıkarılan TRYT token da yer alıyor. Türk lirasına endeksli teminatlı bir stablecoin olan LiraT nedir, bu kripto para birimi yatırımcısına ne gibi avantajlar sunmaktadır bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz. 

LiraT (TRYT) Nedir?

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde Bitlo tarafından üretilen LiraT (TRYT), Türk lirasına endeksli teminatlı bir stabelcoindir. TRYT, karşılığı bulunan bir tokendır. Üretilen her TRYT token için şirket kasasına aynı değerde Türk lirası eklenmektedir. Tokenın fiyat istikrarının korunması için ise akıllı bir sözleşme otomatik olarak TRYT yakımını gerçekleştirmektedir. Yani TRYT token arzı, TRYT tokenın fiyat istikrarını korumak için azaltılabilir. 

Yüksek volatilitenin bulunduğu kripto para piyasasında TRYT token yatırımcısını ani fiyat dalgalanmalarından korurken, fiyat istikrarı da sunmaktadır. Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlardan yararlanan TRYT token 7/24 transfer edilebilmektedir. Yatırımcılar bu tokenı AVAX uyumlu herhangi bir kripto para cüzdanında saklayabilir, Türk lirası işlemlerini daha ucuz ve daha hızlı yapabilirler.

Bitlo tarafından üretilen TRYT tokenın maksimum arzı bulunmamaktadır. TRYT tokenın arzı Türk lirası teminatı ile 1’e 1 oran dengesini korumak için artırılıp azaltılabilir.

TRYT Tokenın Yatırımcıya Sunduğu Avantajları Nelerdir?

TRYT Token’da diğer tüm stablecoinler gibi yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlayarak onları ani fiyat dalgalanmalarından korur. Her stablecoinin sunduğu avantajların yanı sıra TRYT yatırımcısına bazı başka avantajlarda sağlamaktadır. 

Şeffaflık:

Stablecoinler yatırımcı kitlesini ani fiyat dalgalanmalarından korumaktadırlar. Yatırımcılar genellikle stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Token Teknoloji şirketi, hesaplarında bulundurulan teminat Türk lirası miktarını kullanıcılarla güncel olarak paylaşmaktadır. 

Kolay Erişim:

Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinden TRYT token yatırımcıları, dünyanın her yerinde gün ve saat fark etmeksizin Türk lirası işlemi gerçekleştirebilmektedirler. 

Cüzdandan Cüzdana İşlem:

TRYT token, AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarında tutabilir ve günün her saati bir cüzdan adresinden diğer cüzdan adresine kolaylıkla gönderebilirler. Eşler arasında ve merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleşen TRYT token işlemleri yapılırken aracı kurumlara gerek duyulmaz. 

Ucuz ve Hızlı Transfer:

LiraT (TRYT), blok zincir tabanlı merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Merkeziyetsiz bir kripto para birimi olduğu için TRYT ile yapılan işlemlerde banka gibi aracılar bulunmaz. Bu da TRYT tokenın fiziksel Türk lirasına kıyasla çok daha kolay, ucuz ve hızlı transfer edilebilmesini sağlar. 

Ticari Faaliyetlerde Ödeme Yapma:

Hızla yaygınlaşan ve kabul görülmeye başlayan kripto para birimleri düzenlemelerin izin verdiği ülkelerde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kripto para birimleri ile ödeme yapmanın yasal olduğu ülkelerde TRYT token ile de ödeme yapılabilir. Fiyat dalgalanmalarından etkilenmediğinden TRYT token, iyi ve istikrarlı bir ödeme aracıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk, twitter satın almaktan vazgeçti 26

Elon Musk, Twitter Satın Almaktan Vazgeçti

Sonraki Haber
platine endeksli kripto paralar

Gram Platinum (Platin) Token (GRAMP) Nedir?

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Hide Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku