Kripto Para Dolandırıcıları, FBI ve Linkedln’ı Bir Araya Getirdi

Özlem Özbek
kripto para dolandırıcıları, fbi ve linkedln'ı bir araya getirdi 31
Bitlo

Yatırımcıları, kripto para dolandırıcılık şemalarına çekmek için iş arama ve ağ oluşturma platformu Lindeln’ı kullanan kripto dolandırıcılarına karşı FBI ve Linkedln güçlerini birleştiriyor. 

CNBC’nin raporundan elde edilen bilgilere göre kripto para dolandırıcılılarının son hedefleri Linkedln oldu. FBI’ın San Francisco ve Sacramento özel ajanı Kalifornia saha ofislerinde görevli plan sean Regan’a göre kötü niyetli kişiler, Linkedln ve kullanıcıları için ciddi bir tehdit unsurudur. Regan konuyla ilgili olarak

“Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri önemlidir. Geçmişte ve şu anda mevcut birçok potansiyel kurban vardır.” açıklamasında bulundu.”

Bu özel yatırımcılara dair yapılan dolandırıcılıkların son dönemlerde arttığını belirten Regan, aktif soruşturmalar içerisinde olduklarını doğruladı fakat hala devam eden bu davalar ile ilgili herhangi bir bilgi aktarmadı. Rapordan elde edilen bilgilere göre sahte profile sahip ancak profesyonel gibi gözüken dolandırıcılar bir Likedln kullanıcıyla iletişim kuruyor ve kripto yatırımları yaparak para kazanma teklifinde bulunmadan önde yapmış olduğu konuşmalarla kullanıcıların güvenini kazanmayı deniyor. Aylar boyunca devam eden bu süreç sonunda kazandığı güvenden yararlanarak kullanıcıları kendileri tarafından yönetilen bir siteye para yatırmaları için yönlendirme yapıyor ve ardından ise kişilerin hesaplarını patlatıyor.

kripto para dolandırıcıları, fbi ve linkedln'ı bir araya getirdi 34

Linkedln, CNBC’ye yapmış olduğu açıklamada son zamanlarda platformu kullanarak yapılan dolandırıcılıkların arttığını kabul ederek şunları belirtti;

“Üyelerimizi güvende tutmak için her gün çalışıyoruz. Buna sahte hesapları, yanlış bilgileri ve şüpheli dolandırıcılıkları tespit etmek ve ele almak için otomatik ve manuel savunmalara yatırım yapmak da dahildir.”

Dolandırıcılarla ilgili hazırlanan raporlara bakıldığında 2021 yılında 32 milyondan fazla sahte hesabı platformdan tamamen kaldırdıklarını aktaran Linkedln, platformu kullanarak üyelerden ne kadar para çalındığı hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Ancak bir grup kişinin kayıplarının 200.000 dolar ile 1.6 milyon dolar arasında olduğu iddia ediliyor.

Söz konusu bu raporda aynı zamanda dolandırıcıların izinin, bir kurban savunuculuğu ve destek grubu olan Global Anti-Scam Organisation tarafından Güneydoğu Asya’ya kadar da takip edildiği bilgisi yer alıyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
terra'nın kurucusu ust'nin çöküşü sebebiyle abd'de dava edildi 30

TERRA’nın Kurucusu UST’nin Çöküşü Sebebiyle ABD’de Dava Edildi

Sonraki Haber
dogecoin, elon musk'ın tweet'inden sonra %8 arttı 1 3

Dogecoin, Elon Musk’ın Tweet’inden Sonra %8 Arttı

İlgili Haberler