Korku ve Aç Gözlülük Endeksi

CNNMoney tarafından yaratılan Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin amacı ilk başta menkul kıymet ve hisse senetlerine yönelik piyasa hareketlerini analiz etmekti. Daha sonra Alternative.me tarafından farklı bir versiyonu kripto piyasasına uyarlanmıştır.

latest crypto fear & greed index

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi piyasa katılımcılarının açgözlü mü yoksa korkmuş mu hissettiğini belirlemek için birçok farklı trendi ve piyasa göstergesini analiz etmektedir. Endekste yer alan 0 puan aşırı korkuyu, 100 puan ise aşırı açgözlülük olduğunu göstermektedir. 50 puan ise piyasanın ortalama bir yerde, tarafsız olduğu anlamına gelmektedir.

Korku halindeki bir piyasaya aşırı satış ve panik neden olmaktadır. Korku durumu piyasanın uzun vadeli bir ayı trendine girdiği anlamına gelmemektedir. Bu duygu durumunu ayı piyasası olarak düşünmek yerine kısa veya orta vadeli bir referans olarak düşünebilirsiniz.

Korku durumunun tam tersi durumunda ise piyasada açgözlülük oluşmaya başlar. Yatırımcılar ve alım satım yapanlar açgözlü ise aşırı değerleme ve balon ihtimali ön plana çıkar. Bu durumda yatırımcılar fırsatları kaçırmaktan korkarak hareket eder ve kripto para birimlerinin fiyatı aşırı değerlenir. Diğer bir deyişle, açgözlülüğün artması aşırı talebe neden olarak fiyatları yapay olarak artırır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır?

2021 yılı Temmuz ayı itibari ile sadece Bitcoin ile ilgili bilgileri kullanan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, her gün 0 ila 100 puan arasında bir değer hesaplamaktadır. Bitcoin ile ilgili bilgilerin kullanılmasının arkasındaki en önemli neden, fiyat ve duyarlılık söz konusu olduğunda BTC’nin kripto piyasasının geneliyle anlamlı bir korelasyon göstermesidir. Gelecekte, Ethereum gibi diğer büyük coinleri dahil etmeye yönelik planlarının da olduğu bilinmektedir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi ölçeği hem renklerine hem de puan aralıklarına göre 4 şekilde kategorize edilebilir.

Korku ve Aç Gözlülük Endeksindeki göstergeler ve anlamlarıdır. 

Korku ve Aç Gözlülük Endeksini Belirleyen Faktörler

korku ve açgözlülük endeksi korku ve ac gozluluk endeksi
  • Korku ve aç gözlülük endeksinin belirlenmesinde genellikle belirli faktörlerin etkin olduğu bilinmektedir. Bunlar:

  • Oynaklık (%25): Bitcoin’in mevcut volatilitesi ve maksimum düşüşleri ölçülür ve bu sonuç son 30 ve 90 günün karşılık gelen ortalama değerleri ile karşılaştırılır. Oynaklıktaki olağandışı bir yükselişin korkulu bir piyasa işareti olduğu savunulur.

  • Piyasa hacmi (%25): Son 30 ve 90 günlük ortalama değerlerle karşılaştırmalı olarak mevcut hacim ve momentum ölçülür. Genel olarak, günlük bazda pozitif bir piyasada yüksek alım hacimleri dikkat çektiğinde, piyasanın aşırı açgözlü / fazla boğa hareket ettiği sonucuna varılır.

  • Sosyal medya (%15): Reddit duyarlılık analizi şu an kullanılmasada Twitter analizi hala çalışmaktadır. Twitter’da her bir kripto için çeşitli hashtag’lerdeki gönderiler toplanır ve sayılır fakat herkese açık olarak sadece Bitcoin verileri gösterilir. Alışılmadık bir yüksek etkileşim oranı açgözlü bir kripto piyasasına işaret eder.

  • Anketler (%15) (şu anda duraklatıldı): Samanpoll.com üzerinden haftalık kripto anketleri yapılır ve insanlara piyasayı nasıl gördükleri sorulur. Her ankette yaklaşık 2000-3000 arası kullanıcı oy kullanır bu nedenle bir grup kripto yatırımcısının duyarlılığının bir resmi elde edilir.

  • Bitcoin hakimiyeti (%10): Bir kripto paranın hakimiyeti, tüm kripto piyasasının piyasa değeri payına benzer. Özellikle Bitcoin için, Bitcoin hakimiyetindeki artışın, Bitcoin giderek daha güvenli bir kripto cenneti haline geldiğinden, çok spekülatif altcoin yatırımlarından duyulan korkudan (ve dolayısıyla düşüşten) kaynaklandığını düşünülür. Diğer yandan, Bitcoin hakimiyeti azaldığında, insanlar bir sonraki büyük boğa koşusunda şanslarını hayal ederek daha riskli altcoinlere yatırım yaparak daha açgözlü oluyorlar. 

  • Google trends (%10): Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trends verileri kullanılmaktadır. Ulaşılan sayılar özellikle de arama hacimlerinin değişimini ve önerilen diğer popüler aramaları karşılaştırılır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Uzun Vadeli Analizlerde Kullanılır mı?

Korku ve açgözlülük endeksi uzun vadeli analizlerde çok başarılı değildir. Bir boğa ve ayı piyasası döneminde birden çok korku ve açgözlülük döngüsü yaşanmaktadır. Bu değişimler dalgalı alım satım yapan yatırımcıların işine yarayabilirken birikimlerini tutmak isteyen yatırımcılar için değişimi tahmin etmekte çok yarar sağlamayabilir. Uzun vadeli bir analiz için piyasa diğer açılardan da incelenmelidir.

Kripto dünyasına her zaman olduğu gibi tek bir göstergenin veya analiz stilinin kullanılmaması önerilir. Çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmaların yanı sıra, analizin çok yönlü olması yatırımlarınızın risklerini azaltmaktadır.