İsviçre’de, Crypto Finance AG, İlk Kripto Para Varlık Yönetim Lisansı Alan Şirket Oldu

İsviçre’de ilk defa, Crypto Finance AG’nin iştiraki olan Crypto Fund, kısa bir süre önce ülkenin Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu’ndan (FINMA) bir kripto para birimi varlık yönetimi lisansı aldı. Şirket, kurumsal yatırımcılara blok zincir (blockchain) bazlı varlıklar konusunda tam spektrum hizmeti vermeye yetkili ilk şirket oldu.

Bloomberg’in haberine göre, lisans, Crypto Finance AG’yi ülkedeki diğer kripto olmayan varlık yönetim şirketleri ile aynı konuma yerleştiriyor. Yenilik hakkında yorum yapan şirket CEO’su Jan Brzezek şunları söyledi:

“Kripto para varlıklarının önemi yükselmektedir ve amacımız bu pazarlarda yükselmektir. FINMA’nın verdiği yetki, kripto para fonları ve kripto para piyasasında tüm dünya için önemli bir yerde durmaktadır.”

FINMA, Crypto Finance AG’nin daha önce bir kripto para birimi varlık yönetim şirketi olarak işlev görmesi için daha önce sınırlı bir yetki vermişti. Bu lisans güncellemesi ile şirket artık kripto paraları takip eden, hatta müşterilerine yatırım danışmanlığı hizmeti veren ve yatırım ürünleri ihraç eden bir şirket konumuna yükselmiştir.

Bu lisans güncellemesi, İsviçre’deki gelişmekte olan kripto para sektöründeki rekabetin daha da arttığından şirketin rakipleri üzerinde bir üstünlük kurmasını sağlayacaktır. Crypto Fund dışında, ülkedeki hizmetlerini sunmalarını sağlayacak farklı lisanslar için FINMA’nın kapısını çalan başka birçok şirket var.

Gelişen Kripto Para Sektöründe İsviçre’nin Yeri

İsviçre’deki kripto para meraklıları için bu haber hoş bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda, bazı menfaat sahipleri, mevzuat düzeninin iyileştirilmemesi durumunda ülkenin kripto para birimine dayalı şirketleri kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bankacılık ortaklıkları elde etmedeki zorluklara rağmen, İsviçre’nin Zug kantonu sanal para şirketleri için popüler bir destinasyondur. Ancak Malta ve Lihtenştayn gibi yerlerdeki önemli gelişmeler, bu şirketlerin İsviçre’den göç etmelerine neden oluyordu.

Geçtiğimiz günlerde, bir grup eski UBS bankacıları, dünyanın ilk düzenlenmiş kripto para birimli banka olma ihalesinde SEBA Crypto AG’nin başarılı bir şekilde fon yarattığını açıkladı. Swissinfo’ya göre, şirket müşterilerinin kripto para ticareti yapmalarına izin vermek için FINMA lisansı ile güvence sağlamayı umuyor.

SEBA ayrıca Black River Asset Management ve Hong Kong merkezli Summer Capital’den önemli yatırımlar aldı. Tüm bu yeni gelişmelerle birlikte, Zug Crypto Valley girişimi gerçek olma yolunda ilerliyor. Bu gerçekleştikten sonra, İsviçre kripto para birimi ve blok zincirleme teknolojisi için önemli bir küresel merkez haline gelecektir.

Bir Cevap Yazın