İran’da Kripto Para Madenciliği Tekrar Başladı

Gülcan Uyanıker
compass mining yeni bir anlaşma i̇mzaladı
Bitlo

Sık sık yaşanan elektrik ve su kesintilerinin ardından vatandaşların klimalarını daha rahat kullanabilmeleri nedeniyle Mayıs ayında kripto para madenciliğinin yasaklandığı İran’da operasyonlar tekrar başladı.

Kripto para madenciliğinin yasaklandığı dönem görev yapan Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, operasyonların Eylül ayında tekrar başlayacağını açıklamıştı. Ülkede sıcaklığın azalması ve Ebrahim Raisi’nin başkan olarak göreve başlamasıyla kripto para madenciliği yasağı Ekim ayıyla birlikte kaldırıldı.

Açıklamaya göre, İran’da yapılan madenciliğin %85’inin kaçak olduğu biliniyor. Ülkede kaçak madenciliğin lisanslılara göre daha fazla yapılmasına rağmen yaşanan elektrik kesintisinden kripto madencileri sorumlu tutulmuştu.

Bu hafta ülkenin güvenlik güçleri harekete geçerek kaçak madencilik yapılan alanları tespit etmeye başlamıştı. Eski fabrika ve evlerin birçoğunda ASIC madencilik cihazları ele geçirilmişti. Bunlardan en çok ses getireni ise Tahran Borsası binasında bulunan cihazlar oldu. Borsada yakalanan cihazların ardından CEO Ali Sahraee görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin atm'leri tehdit unsuru mu?

Bitcoin ATM’leri Tehdit Unsuru mu?

Sonraki Haber
cawthorn: btc altın standardında olmalı

Cawthorn: BTC Altın Standardında Olmalı

İlgili Haberler