İngiltere, Yanıltıcı Kripto Para Reklamlarına Karşı Sert Kurallar Getiriyor

Özlem Özbek
i̇ngiltere, yanıltıcı kripto para reklamlarına karşı sert kurallar getiriyor 1
Bitlo

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), yanıltıcı kripto reklamlarının önüne geçmek için sıkı kurallar getiriyor.

31 Temmuz’da The Block’da yayınlanan haberlere göre İngiliz mali düzenleyici kurum FCA, yapmış olduğu basın açıklaması kapsamında yüksek riskli yatırım ürünleriyle ilgili kişileri yanıltıcı reklamlara karşı sert kurallar getireceğini belirtti. FCA, bu konuda tam yetki elde etmek için mevzuatın onaylanmasını beklediğini belirtti ve şunları aktardı;

“Kripto varlıklar için uygulanacak kuralların diğer yüksek riskli varlıklarla benzerlik göstermesi muhtemeldir. Kripto hala yüksek risk taşıyor bu yüzden insanlar kripto varlıklara yatırım yaptığında tüm paralarını kaybetmeye hazır olmak zorunda olduklarını bilmeli.”

Yeni kurallar ile beraber “bir arkadaşına tavsiye et” şeklinde yatırım teşviklerine de yasak getirileceğini ve şirketlerin daha belirgin risk uyarında bulunmaları gerektiğinin altı çizildi. FCA piyasalar direktörü Sarah Pritchard, FCA tarafından hazırlanan yeni risk uyarılarının daha net bir şekilde anlaşılması için basit hale getirildiğini ve bu konuda firmalara da büyük görev düştüğü belirtildi. Bunun yanı sıra Pritchard, risk uyarılarında bulunmayan, yanıltıcı uyarılar yapan veya satılan ürün ile ilgili eksik ya da yanıltıcı bilgi veren platformlara karşı sert yaptırımlar uygulayacaklarını belirtti. Ek olarak belirtmek gerekirse, FCA dünyanın en sert ve güvenli sermaye piyasası regülatörlerinden biri olarak adından söz ettirmektedir.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin madenciliği 2022 temmuz raporu açıklandı 18

Bitcoin Madenciliği 2022 Temmuz Raporu Açıklandı

Sonraki Haber
çin - tayvan savaşı, dünyada ekonomik kaosa neden olabilir 5

Çin – Tayvan Savaşı, Dünyada Ekonomik Kaosa Neden Olabilir

İlgili Haberler