IMF, Kripto Para Birimleri Üzerine Bir Araştırma Yaptı!

Gülcan Uyanıker
imf, kripto para birimleri üzerine bir araştırma yaptı!
Bitlo

Bir IMF raporu, kripto kullanımının yozlaşmış ülkelerde daha popüler olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, IMF dünya çapındaki yetkilileri kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye çağırdı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dijital varlıkların yolsuzluk olarak kabul edilebilecek veya katı sermaye kontrollerine sahip ülkelerde yaygın olarak kullanılmasına atıfta bulunarak kripto endüstrisinin daha fazla düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Tek tip düzenlemelerin olmaması, IMF de dahil olmak üzere küresel otoriteler için büyük bir endişe kaynağı yaratıyordu. ABD gibi ülkeler kara para aklamayı, terörün finansmanını ve kripto para birimleri yoluyla dolandırıcılığı önlemek için bir çerçeve geliştirirken, bazı ülkelerde böyle bir çerçeve bulunmuyor.

IMF Araştırmasına Göre Kripto Varlıklar Yolsuzluk İçin de Kullanılıyor

55 ülkeyi kapsayan yakın tarihli bir IMF araştırması, kripto para birimlerinin yolsuzluk gelirlerini transfer etmek veya sermaye kontrollerini atlatmak için kullanılabileceğini ortaya koydu.

Her ülkeden 2.000 ila 12.000 katılımcı arasında değişen IMF çalışmasına katılanlara 2020 yılında dijital varlık kullanıp kullanmadıkları soruldu.

Araştırmaya göre, kripto kullanımının yozlaşmış ülkelerde daha popüler olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl IMF, kripto para biriminin geleneksel finansal sistemle nasıl etkileşime girdiğini vurgulayan bir blog yazısı yayınladı ve politika yapıcıların düzenleme eksikliği nedeniyle bu etkileşimlerin risklerini izlemeyi zor bulduklarını belirtti.

IMF ayrıca kripto endüstrisinin küresel olarak nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair de bazı tavsiyelerde bulundu. IMF, kripto hizmet sağlayıcılarının lisanslandırılmasını önerdi ve kriptoya maruz kalan düzenlenmiş finansal kurumlar için net kurallar ve gereksinimler belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
jan van eck: “blok zincir teknolojisi wall street’de devrim yaratacak” janw

Jan Van Eck: “Blok Zincir Teknolojisi Wall Street’de Devrim Yaratacak”

Sonraki Haber
elon musk, twitter'ın yönetim kuruluna katılmayacak! we

Elon Musk, Twitter’ın Yönetim Kuruluna Katılmayacak!

İlgili Haberler