Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paraları Finansal Varlık Yerine Koymuyor!

Özlem Özbek
hindistan merkez bankası, kripto paraları finansal varlık yerine koymuyor! 48
Bitlo

Hindistan Merkez Bankası, 30 Haziran’da yayınladığı Haziran 2022 Finansal İstikrar Raporu’nda kripto varlıkların, para birimi olarak kabul etmediklerini vurgulandı. 

Hindistan, kripto para düzenlemeleri hakkında doğru çerçevede ilerlemeye çalışırken, ülkenin merkez bankası dijital varlıkların neden finansal sistem için bir risk oluşturduğunu açıkladı. Merkez Bankası, kripto varlıkların popülerliğinin arttığını kabul etti ancak dijital varlıkların para birimi veya finansal varlık olarak sınıflandırılmadıklarını belirtti.

Kripto varlıklar ne gibi riskler barındırıyor?

Merkez Bankası aynı zamanda, ekosistem büyüdükçe kripto para varlıklarıyla ilgili risklerin de artmaya devam edeceğini aktardı. En spesifik durum ise, RBI (Risk Esaslı Denetim), gelişmekte olan ülkelerin sermaye hesabı düzenlemesi kazançlarının finansal istikrarla sonuçlanan kripto varlıklar tarafından tehdit edildiğini aktardı.

hindistan merkez bankası, kripto paraları finansal varlık yerine koymuyor! 49

“Kripto para birimleri, merkezi olmadığı için para birimi değildir. Bir borç aracı veya finansal varlık değildir ve herhangi bir içsel değeri yoktur.” diyen RBI, aynı zamanda kripto para birimlerinin de risk oluşturduğunu söyledi ve ekledi;

“Tarihsel olarak, özel para birimleri zaman içinde istikrarsızlığa neden oldu. Mevcut para arzı, faiz oranları ve makroekonomik istikrar üzerindeki egemen kontrolü zayıflatabilecek paralel bir para sistemi oluşturdukları için ‘dolarizasyon’ ile sonuçlandı.”

Belirtilen riskler arasında, merkezi olmayan varlıklar ile ilgili destek eksikliği yer alırken, aynı zamanda RBI, kripto paraların hisse senetleriyle ilgili olarak ilişkisinin de bir diğer önemli risk olduğunu vurguladı. Sonuç olarak ise RBI, her geçen gün büyümekte olan kripto para birimleri hakkında ülkelerin acil düzenlemeler yapması gerektiğinin altını çizdi. Merkez bankasının belirttiği üzere, kripto varlıklar hakkında düzenlemler yapmayı amaçlayan düzenleyiciler, siber risk ve iklimle ilgili olan

Sonuç olarak, RBI kripto para birimlerinin büyümesinin ülkeler tarafından acil düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu savundu. Bankaya göre, kripto para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan politika yapıcılar, siber ve finansal riskler etrafındaki zorluklar üzerinde durmalıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
deutsche bank;

Deutsche Bank; “Bitcoin Elmas Gibi”

Sonraki Haber
fed, bitcoin balinaları beklemeye devam ederken, enflasyon konusunda uyardı bitcoin balina

FED, Bitcoin Balinaları Beklemeye Devam Ederken, Enflasyon Konusunda Uyardı

İlgili Haberler