Hash Ribbon

Cem Yilmaz
hash ribbon on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize devam etmekteyiz. Bu indikatörümüzün ismi  Hash Ribbon’dur. Bir önceki yazımızda Difficultly Ribbon Compression indikatörü hakkında konuşmuştuk. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Hash Ribbon indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Hash yazması ve Hash Ribbon indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

hash ribbon 1

Hash Ribbon ile ilgili bilgi verecek olursak şunu diyebiliriz. Bitcoin madencilerinin amacı Bitcoin madenciliği yaparak kar elde edebilmek, para kazanabilmek. Bitcoin madenciliği maliyeti gelirden daha fazla olmaya başladığında madenciler açısından çok büyük problem olacaktır çünkü madenci kazanamayacaktır. Bu durumda Bitcoin fiyatında bir dibi temsil etmektedir. İndikatörün çalışma prensibi budur. 

Grafiğimizde iki adet çizgi vardır. Bu çizgilerden biri 30 Günlük Hareketli Ortalama yani yeşil çizgi, diğeri ise mavi çizgi 60 Günlük Hareketli Ortalamayı temsil etmektedir.

İndikatöre göre 30 günlük hareketli ortalama 60 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıktığında bu olayın madenciler açısından kötü ifade edilebilecek dönemi atlattığı varsayılıyor. Grafiğin üzerinde yer alan çizgilerin açık kırmızıdan koyu kırmızıya geçildiğinde bu dönemler iyi bir satın alma çizgileri olarak geçiyor ve negatiften pozitife geçtiği varsayılır. 

Şöyle bir özetleyecek olursak bu indikatörün kullanımında 30 günlük hareketli ortalamanın 60 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı doğru kesmesi gerekmektedir ve açık kırmızıdan koyu kırmızıya geçiş sonrasında beyaz alanın gelmesi gereklidir.

Geçmiş bir grafiği ele alacak olursak;

hash ribbon ekran resmi 2022 03 07 19.49.37

Yeşil çizginin mavi çizgiyi kesmesi ve açıktan koyuya giden bir kırmızının olması daha sonrasında ise beyaz alanın gelmesi geçmişte bir Bitcoin yükselişine yol açmıştır.

Şunu belirtmekte fayda var ki sadece bu ve diğer yazılarda konuştuğumuz Difficultly Ribbon ve Difficulty Ribbon Compression indikatörleriyle işlem yapmak pek güvenli olmayabilir. Diğer indikatörlerden de faydalanılması yararlı olacaktır.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Hash Ribbon konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
popüler analist, i̇ddialı bitcoin tahminini paylaştı: nisan ayı çok kritik!

Bloomberg Ekonomisti Bitcoin ve Küresel Piyasaları Değerlendirdi: Bitcoin Dijital Teminat Olma Yolunda İlerliyor

Sonraki Haber
i̇şini gücünü bıraktı nft sektörüne girdi, 11 bin 111 selfie çekti!

İşini Gücünü Bıraktı NFT Sektörüne Girdi, 11 Bin 111 Selfie Çekti!

İlgili Haberler