Güney Kore, Kripto Varlık Vergisini 2025’e Erteledi

Özlem Özbek
güney kore, kripto varlık vergisini 2025'e erteledi 13 1
Bitlo

Güney Kore’de, 2,5 milyon Kore wonun (2.100 dolar) üzerindeki kripto para kazançlarında yüzde 20 oranında vergi alma işlemlerini 2025’e erteledi.

2022’den itibaren 2,5 milyon Kore wonun üzerindeki kripto varlık kazançlarından yüzde 20 oranında vergi alma sistemine başlayacaktır. Fakat muhalefet konumunda yer alan Halkın Gücü partisi tarihin ertelenmesini talep ediyordu. Güney Koreli siyasi partiler bugün Ulusal Meclis’te kripto kazançlarının vergilendirilmesinin bir yıl ertelenmesini kapsayan, Güney Kore’nin kripto varlık vergisi yasasında yeni bir değişiklik yapmak adına anlaşmaya varılmıştı. Bu gelişmelerin yanı sıra bu kez de 1 Ocak 2023’te başlanması planlanan vergilendirme planları 2025’e kadar ertelendi.

İki yıllık erteleme

Uzun bir süredir Güney Kore’nin gündeminde olan kripto para kazançları üzerinde yüzde 20’lik bir verginin alınması 1 Ocak 2023’te başlayacaktı. Ancak Ekonomi ve Maliye Bakanlığı vergi politikası şefi Ko Kwang-hyo yaptığı açıklama ile beraber, Güney Kore’nin dijital varlıklar üzerindeki planlanan kripto vergisini iki yıl daha ertelediğini duyurdu.

Ko’nun duyurusu, daha önce kripto vergisinin yeterli piyasa altyapısı hazırlanmasının ardından gelmesi gerektiğini belirten Başkan Yoon Suk-yeol’un altındaki yeni ekonomi politikası planlarının bir parçasıydı. Aynı zamanda Ko, yaklaşmakta olan “Dijital Varlıklar Temel Yasası”nın kripto para birimlerinin ihraç ve listelenmesi ile ilgili de düzenlemeler yapılacağını ekledi.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇spanyol havayolu devi vueling, kripto parayla ödeme kabul etmeye başlıyor 10 1

İspanyol Havayolu Devi Vueling, Kripto Parayla Ödeme Kabul Etmeye Başlıyor

Sonraki Haber
bitcoin'i gelecek süreçte neler bekliyor? 13 1

Bitcoin’i Gelecek Süreçte Neler Bekliyor?

İlgili Haberler