Gram Platinum (Platin) Token (GRAMP) Nedir?

Gülcan Uyanıker
platine endeksli kripto paralar
Bitlo

Her geçen gün gelişen yatırım dünyasında farklı yatırım araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Geleneksel piyasalarda işlem yapan yatırımcılar hisse senedi gibi araçların yanı sıra kripto para birimlerine de son zamanlarda oldukça ilgi duymaya başladılar. Oldukça rağbet gören kriptonun altını ve gümüşünün yanı sıra kriptonun platini de oldukça gündemde olan bir yatırım aracı olmaya başladı. Bu yazımızda platine endeksli bir token olan Gram Platinum Token’ı (GRAMP) sizler için detaylı olarak inceleyeceğiz.

Gram Platinum Token (GRAMP) Nedir?

Gram Platinum Token (GRAMP), Bitlo tarafından üretilen ve platine endeksli bir teminatlı stable coindir. Avalanche (AVAX) ağı üzerinde işlem gören Gram Platinum Token, fiziki karşılığı bulunan bir stablecoindir. Fiyatı gram platine endeksli olan bu kripto para birimi AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarında saklanabilmektedir. Maksimum arzı bulunmayan GRAMP tokenın arz-talep dengesinin korunabilmesi için token arzı artırılabilir veya azaltılabilir. 

Gram Platinum Token ile platin arasındaki arz-talep dengesi akıllı sözleşme ile korunmaktadır. Her GRAMP üretimi ile birlikte arz-talep dengesini koruyan akıllı sözleşme otomatik olarak şirket hesabına aynı değerde gram platin eklemektedir. Şirket kasasına bulunan gram platin miktarı azaldığında ise GRAMP token yakılır. Bu şekilde 1’e1 oran her daim korunur. Bu da GRAMP tokenın kripto para borsalarındaki ani fiyat dalgalanmalarından etkilenmemesini sağlar.

GRAMP token platini tüm yatırımcılar için daha erişilebilir kılmayı amaçlamaktadır.

Gram Platinum Token şeffaflık noktasında son derece açıktır. Yatırımcılar genellikle mevcut stablecoini çıkaran şirketin beyanına güvenmek durumunda kalırlar. Kullanıcılarına yüksek oranda şeffaflık sunan Bitlo, GRAMP tokena karşı şirket hesaplarında bulundurulan fiziksel gram platin miktarını güncel olarak web sitesi üzerinden paylaşmaktadır.

Gram Plain Token’ın (GRAMP) Avantajları

Gram Platinum Token’ın temel amaçlarından biri tüm stablecoinler gibi  yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlamak ve onları kripto para piyasasındaki ani fiyat dalgalanmalarından korumaktır. Tüm stablecoinler ile aynı amaca hizmet eden Gram Platinum Token’ı diğerlerinden ayıran önemli özellikler de bulunmaktadır. GRAMP’nin yatırımcılarına sunduğu diğer avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şeffaflık
  • Kolay erişim
  • Cüzdandan cüzdana işlem
  • Ucuz ve hızlı transfer 
  • Ticari faaliyetlerde ödeme yapma

Gram Platinum Token’a Nasıl Yatırım Yapılır?

Gram Platinum Token’a (GRAMP) yatırım yapmak isteyen kişiler Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından biri olan Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle satın alabilirler.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
lirat nedir? avantajları nelerdir?

LiraT Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sonraki Haber
rusya'nın en büyük bankası sberbank, i̇lk dijital varlık i̇hracatını gerçekleştirdi 2 1

Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank, İlk Dijital Varlık İhracatını Gerçekleştirdi

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku