Glassnode Raporuna göre Bitcoin’in Düşüşü Daha da Sert Olacak

Özlem Özbek
glassnode raporuna göre bitcoin'in düşüşü daha da sert olacak 7 1
Bitlo

Geçtiğimiz yılın başlarında Bitcoin oldun sakin seyrediyordu. 30.000 dolar civarında işlem görüyordu. Yılın son çeyrek diliminde Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 68.000 dolar rakamlarıyla adından söz ettirdi. Bunun üzerine pek çok destekçi, kripto para birimlerinin 2022’de bu seviyenin üzerine çıkmasa da 200.000 dolar civarında olmasını bekliyordu. Ancak, piyasa üzerinde önemli etkisi olduğu belirlenen Kasım ayının sonları ve Aralık ayının ilk haftaları ayı dönemi gerçekleşti. Öyle piyasa 30.000 dolara yakın seyretmeye başladı. 

Bu durum karşısında yeni beklentiler ortaya çıktı ancak işler pek de beklendiği gibi olmadı. Halen devam eden düşüş doğrultusunda hazırlanan istatistikler, düşüş ivmesinin neredeyse 2015 ve 2018’in bir yansıması olarak değerlendirildi. Raporda yer alan verilere göre kripto yatırımcıların bu düşüş eğilimine önemli tepkiler vermesi bekleniyor. Rapora göre düşüş eğilimi ilerleyen süreçte de devam edecek. 

glassnode raporuna göre bitcoin'in düşüşü daha da sert olacak 8

Luna ilk düşüşlerden nasibini aldı

Düşüşler öncelikle Mayıs ayı içerisinde Luna yatırımcılarını vurdu. Stabilcoin’in çökmesinden önce Luna, 33.000 dolardan 80.000 adetten daha fazla Bitcoin satışı yapmak zorunda kaldı. Söz konusu bu satış işlemleri, ilk başlarda 47.000 dolardan satın alındığı varsayıldığında başarısız olarak değerlendirilen UST’ye denge sağlamak adına umutsuz olarak sonuç buldu. LFG tarafından gerçekleşen satışlar ise 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin olarak yapıldı. Fakat bu hamle, gelmekte olan hasarı durdurmadı. Yapılan satışlara rağmen, Luna dolara karşı sabit değerini kaybetmiş oldu. Sonrasında ise nispeten yüksek olarak görülen 119 dolardan 0,00001675 doların altında değer gördü. 

glassnode raporuna göre bitcoin'in düşüşü daha da sert olacak bitcoin 14 haziran 2022 fiyat grafigi

Bitcoin 14 Haziran 2022 Fiyat Grafiği

glassnode raporuna göre bitcoin'in düşüşü daha da sert olacak eth 14 haziran 2022 fiyat grafigi

Ethereum 14 Haziran 2022 Fiyat Grafiği

Bitcoin, son yılların en düşük rakamlarına ulaştı

Luna çöküşünün ardından, son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında da aşağı yönde bir ivme söz konusu oldu. Düşüşler ile beraber Bitcoin fiyatı Aralık 2022’de görülen seviyelere kadar geriledi. Güncel rakamlara bakıldığında ise Bitcoin, 22,317.29 şeklinde Ethereum ise 1,191.62 şeklinde seyrediyor. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
nexo’dan celsius krizine çözüm önerisi 6

NEXO’dan Celsius Krizine Çözüm Önerisi

Sonraki Haber
nft’lere i̇lgi azalıyor mu? non

NFT’lere İlgi Azalıyor mu?

İlgili Haberler