Gary Gensler, Kripto Uyumluluğuna Dair Detaylı Çalışma İstiyor!

Özlem Özbek
gary gensler, kripto uyumluluğuna dair detaylı çalışma i̇stiyor! gary gensler kripto uyumluluguna dair detayli calisma istiyor1
Bitlo

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, SEC personelinden kripto varlıklar ve aracıları için bir çalışma yapmalarını istedi.

SEC Başkanı Gensler, SEC çalışanlarından kripto paralar ile aracıların uyumluluğu hakkında incelikli ayarlamalar yapmaları gerektiğini söyledi. Buna ek olarak ise kripto paraların pek çoğunun da menkul kıymetler olarak kabul edildiğinin altını çizdi.

Bitcoin, “dijital altın”

Gary Gensler, perşembe günü katıldığı Practicing Law Institute’un SEC Speaks konferansında kripto düzenlemesi ve uyumu hakkında yorumlarda bulundu.

gary gensler, kripto uyumluluğuna dair detaylı çalışma i̇stiyor! gary gensler kripto uyumluluguna dair detayli calisma istiyor

SEC’in temel ilkelerinin, kripto pazarındaki menkul kıymetler ve aracılar da dahil olmak üzere tüm menkul kıymetler piyasaları için geçerli olduğunu belirterek şunları belirtti:

“Kripto pazarındaki yaklaşık 10.000 tokenin büyük çoğunluğunun menkul kıymet olduğuna inanıyorum. Bu binlerce kripto güvenlik teklifleri ve satışları menkul kıymetler yasaları kapsamındadır.”

Gensler buna ek olarak bazı kripto paraların menkul kıymetler tanımına uygun olmadığını söyleyerek;

“Bunlar, kripto pazarının toplam değerinin önemli bir bölümünü temsil ediyor, az sayıda da olsa menkul kıymetler tanımına uygun tokenler var” dedi.

Buna örnek veren Gensler, piyasa değeri olarak lider konumunda yer alan Bitcoin’in bir emtia olduğunu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kapsamında değerlendirildiğini belirtti. Ardından Bitcoin’i şu şekilde tanımladı;

“İlk kripto para olan Bitcoin, bazı kişiler tarafından ‘dijital altın’ olarak nitelendiriliyor. Değerli bir metal gibi işlem yapılıyor, spekülatif ve sınırlı olmasına rağmen dijital bir değer deposudur.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
shiba inu yakım oranı düşüyor!

Shiba Inu Yeni Hedef Kaç Dolar? SHIB Kırılıma Çok Yakın!

Sonraki Haber
kuveyt türk’ten sektörde bir i̇lk:

Kuveyt Türk’ten Sektörde Bir İlk: “Dijital Araç Finansmanı”

İlgili Haberler