FTC, Meta’ya Metaverse’ü Tekelleştirme Çalışmalarından Dolayı Dava Açtı

Özlem Özbek
ftc, meta'ya metaverse'ü tekelleştirme çalışmalarından dolayı dava açtı 1 33
Bitlo

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC), sosyal medya dünyasının dev ismi Meta’ya, Metaverse evrenini tekelleştirme çalışmaları sebebiyle dava açtı.

FTC’nin Meta CEO’su Mark Zubkerberg’e dava açma sebebinin temelinde, “Tüm metaverse’e sahip olma nihai hedefi” yer alıyor.

Metaverse’ün tekelleştirilmesine dair dava

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde yapılan bir şikayette FTC, Meta ve Zuckerberg’ün sanal gerçeklik üzerine kurulan firması Within ve Within’in fitness uygulaması olan Supernatural’ı kendi çatısı altına almasının ardından şirket için bir tekelleşme davası açıldı. ABD antitröst yasalarında yer alan kurallara göre bu durumun yasadışı olduğunu ve Meta’nın “esasa göre rekabet etmek” yerine “zirveye giden yolu satın almasının” kolay bir yolu olduğunu belirtti.

ftc, meta'ya metaverse'ü tekelleştirme çalışmalarından dolayı dava açtı 3 10

Meta hakkında yapılan bu şikayette CEO, Zuckerberg’ün sahibi olduğu Meta’nın kendi uygulamasını geliştirebilecek yeteri düzeyde kaynağa sahip olduğunu ve bu teknoloji kullanarak sanal gerçeklik üzerine kurulu fitness uygulaması geliştirebileceği belirtildi. Ancak CEO bunun yerine Within’in satın alınarak, Supernatural’a sahip olmayı tercih etti. Zuckerberg’in bu hamlesinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketler arasındaki rekabeti engelleceğini belirtti.

Meta, daha önce de bu şekilde adım atmıştı

Meta, kar elde etmesini engelleyecek güce sahip olan şirketleri kendi bünyesine alması ilk kez yaşanan bir durum değildir. FTC, 2020 yılında, 2014 yılında WhatsApp’ı, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın almasının nedeni “rekabet ortamına aykırı davranış” sebebiyle şikayette bulunmuştu. Facebook’un yanı Meta’nın bu uygulamaları satın almasının temel sebebi potansiyel olarak kendi varlığını tehdit etmesinden kaynaklanıyor şeklinde belirtiliyor.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
michael saylor: ethereum’a yatırım yapabileceğimi düşünmüyorum! adsiz tasarim 51

Michael Saylor: Ethereum’a Yatırım Yapabileceğimi Düşünmüyorum!

Sonraki Haber
poligon (matic), %233'lük artışla ayı piyasasından çıktı 8 5

Poligon (MATIC), %233’lük Artışla Ayı Piyasasından Çıktı

İlgili Haberler