Fed Faiz Kararı Piyasaları Sallayacak! İslam Memiş: Altın ve Dolar Yükselecek Mi?

Özlem Özbek
fed faiz kararı piyasaları sallayacak! i̇slam memiş: altın ve dolar yükselecek mi? fed faiz karari aciklandi
Bitlo

 

Gözde Kılıç’ın sunumuyla Paranfil.com’un YouTube kanalında gerçekleşen canlı yayına İslam Memiş konuk oldu. Memiş, canlı yayın esnasında açıklanan 75 baz faiz artışı ile ilgili yorumlarını aktardı. 

Memiş; FED, hem borsalarda hem de piyasalarda ciddi bir korku saldı. 75 bazlık faiz artırımı gerçekten büyük riskleri de beraberinde getirebilir. Uzun bir aradan sonra böyle bir faiz artırımı yapması, benim 2023 yılıyla ilgili endişelerimi ciddi bir şekilde artırdı. Bu faiz artırımı küresel borsalar için ciddi bir risk oluşturuyor. 28 yıl sonra bu denli büyük bir faiz artırımı 2023 yılında da bu kadar agresif bir şekilde faiz indiren merkez bankaları karşımızda olabilir. Bu noktada şu mesajı almamız gerekir. “ 2023 yılıyla ilgili küresel finans sisteminde  ciddi anlamda endişeler barındıran bir piyasa karşımıza olacak” Bu durumu körükleyen de FED olacak, FED’in bundan sonra benimseyeceği politikalar şahin tonda olacak, faiz artırımlarına devam edecek. Ancak piyasaları bu kadar ürkütmesi ne anlama geliyor? Bu noktada piyasalarda artık ciddi dalgalanmaların olacağını söylemek mümkün. 

Dolar endeksinde durum ne olur?

Şu anda o noktalarda agresif fiyatlanmalar söz konusu. Burada da bir düzenleme yapılması gerekiyor çünkü marttan itibaren güçlü bir yükseliş devam ediyor. özellikle Haziran ayının kalan 15 günlük süreç içerisinde emtiya ve kripto para piyasasında bir boğa sürecini beklediğimi, dolar endeksinde bir ayı piyasasının gerçekleşeceğini söylemiştim. Aynı öngörüm devam ediyor. Dolar endeksinde ve diğer birimlerde bir geri çekilme yaşanabilir. 

Ons altın ve gram altın alımı nasıl yapılmalı?

Eğer elimde dolar olsaydı ve altın almak isteseydim, ben altın tarafına sıcak bakardım. Özellikle gümüş tarafına da aynı şekilde. Yani ons bazında sıcak bakardım. Takas işlemi yapılabilir. Aradan TL kullanmadan direk takas işlemi söz konusu olabilir. En fazla değer artışı gören bir enstrümanla en fazla değer kaybetmiş bir enstrümanı direk takas yapmalıyız. Bu işleme de parite denir. Gerçek işlemde bu şekilde olur. Gram üzerinden işlem yapanlar zaten yanlış yapıyor. Gerçek işlem parite üzerinden yapılır.

“Küresel piyasalarda ciddi bir algı yönetimi var”

Konu sadece FED 75 baz puan faiz artırdı değil, buradaki konu dünyada bir resesyon var. Ciddi bir enflasyon var. Merkez bankaları bu enflasyonun önüne geçemiyorlar. Buna rağmen agresif bir şekilde sürekli şahin tonda açıklamalar yapılıyor. Sürekli faiz artırımlarına devam ediyorlar. Ancak sonuç, kocaman bir sıfır. Enflasyonun olduğu yerde, enflasyonu korumak için insanlar, her zaman güvenilir limanları tercih eder. Bunlar, altın, gümüş ve kripto paralar, bunlardan üçüdür. Bunların üçü de sıkı bir şekilde baskılanıyorsa, merkez bankaları manipülasyon karşısında çok yüksek istemediğindedir. 

FED enflasyonu bastırabilir mi?

Tüm dünyada mevsimsel etkiden dolayı, tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gelecekteki iki ay boyunca enflasyon rakamlarında bir düşüş olacaktır. Çünkü mevsimsel etki hasat zamanıdır, dolayısıyla bu da bu kadar agresif bir şekilde tepki verdikten sonra iki aylık bir duraksama olabilir. Ancak yıl sonuna bakıyoruz ki tüm dünyada enflasyon çok daha sert olacak. Kolay bir süreç olmayacak. Özellikle gıda kriziyle ilgili tedarik ve enerji sorunları enflasyonun ciddi anlamda tetiklenmesine sebep olacak. 2023 yılının ortalarına kadar enflasyonda düşük bir rakam beklemiyorum. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
fed başkanı jerome powell, yöneltilen soruları yanıtladı - 15 haziran 18

FED Başkanı Jerome Powell, Yöneltilen Soruları Yanıtladı – 15 Haziran

Sonraki Haber
metamask yeterince güvenli mi? lk

MetaMask Yeterince Güvenli mi?

İlgili Haberler