Fed Başkanı Powell: Faiz Artırımı Uygun Olacak

Gülcan Uyanıker
fed başkanı powell: faiz artırımı uygun olacak fed baskani powell faiz artirimi uygun olacak
Bitlo

Fed Başkanı Powell, bu ay faiz oranlarını artırmayı planladığını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine yaptığı sunumda, Ukrayna’nın işgalinin ABD ekonomik görünümüne belirsizlik katması nedeniyle Mart ayında faiz artırımının uygun olacağını söyledi. Powell konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde olması ve güçlü bir işgücü piyasası nedeniyle bu ay yapacağımız toplantıda faiz artırımının uygun olacağını düşünüyoruz. Mevcut koşullar altında, politika ayarlamasını sona erdirme süreci, hem faiz artırımını hem de Federal Rezerv bilançosunun daralmasını içerecektir.

Powell, işgücü piyasasının “son derece sıkı” olduğuna da dikkat çekerek, Fed’in maksimum istihdam hedefine ulaştığı mesajını verdi. Ukrayna’nın işgali, devam eden savaş, yaptırımlar ve gelecekteki olayların ABD ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkileri oldukça belirsizdir.

Faiz vadeli işlemleri bu ayın sonunda çeyrek puanlık bir artışla fiyatlandı. Ancak, bilançonun küçültülmesinin detayları hala belirsizliğini koruyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
binance ceo’su: hesaplara müdahale etmek bizim verebileceğimiz bir karar değil

Binance CEO’su: Hesaplara Müdahale Etmek Bizim Verebileceğimiz Bir Karar Değil

Sonraki Haber
kraken ceo'su powell'dan clinton'a i̇malı yanıt: i̇ntihara meyilli değilim!

Kraken CEO’su Powell’dan Clinton’a İmalı Yanıt: İntihara Meyilli Değilim!

İlgili Haberler