FED Başkanı Jerome Powell, Yöneltilen Soruları Yanıtladı – 15 Haziran

Özlem Özbek
fed başkanı jerome powell, yöneltilen soruları yanıtladı - 15 haziran 18
Bitlo

Rauters – Howard Schneider: Haziran ve Temmuz aylarındaki artış için kendinizi baskı altında hissettiniz mi? Şu anda hangi rolü oynuyorsunuz? Yani fiyat beklentilerinin piyasa beklentilerini şekillendirmesinde ne gibi bir rolünüz var? şeklinde sorulan soruya yanıt olarak gelen cevap;

Her zaman mümkün olan en net şekilde kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. Aksiyonlarımızda herhangi bir belirsizlik ifade etmek istemiyoruz. Parasal politikaların ancak doğru anlaşıldığında işe yaradığını biliyoruz. Belirsiz bir ortam var. Bu belirsizlikte netliğe ihtiyacımız var. Bu yıl piyasalarda tepkiler oldu. Şu anda izlediğimiz yolu piyasaların anladığını düşünüyoruz. Genel olarak sunduğumuz kılavuz çerçevesinde bu şekilde yansıdığını düşünüyoruz. Eğer beklentilerimizden daha kötü bir veri gelirse daha agresif olabiliriz demiştik. TÜFE verisi elimizde. Şunu düşünüyoruz. Bu yapılacak en uygun adımdı. Ne yapıyorsunuz? 6 hafta daha bekleyecek misiniz? Diye sorabilirsiniz. Biz şu anda kararımızı bu yönde aldık.”

New York Times – Jeanne Smialek: Ne kadar agresif olmanız gerektiğine nasıl karar verdiğinizi anlatır mısınız? Bugün 75’lik bir yüzdeden söz ediyoruz. Neden 75, neden 100 değil bunu açıklar mısınız? şeklinde sorulan soruya; 

“Net bazı belirteçler var. Veriye bağımlıyız demiştim. Veriler bize enflasyon risklerini gösteriyor. Beklentilerin tam tersine enflasyon bizi şaşırttı. Projeksiyonlar da bu yıl artış tarafına geçti. Bu sebeple daha güçlü bir aksiyon almamız gerektiğini düşündük ve bunu duyurduk. Çok daha fazlasını yapmamız gerekebilir. Yılın sonuna kadar 6 ay var. Çok fazla veri gelecek. Şu anda neyin geleceğini kestirebilmek için elbette sonuçlara bakmamız gerekiyor ve gelecek verilere de açık olmamız gerekiyor. Sonuç olarak verilere bağımlıyız. Sonraki yıllarda daha fazla parasal sıkılaşmaya gidebiliriz. Tekrar %2’lere indirebilmemiz için gereken şey bu. Bu artış doğru göründü ve bu kararı aldık.”

CNBC – Stive Liesman: Sizce %3,8 ve %4 enflasyonu düşürmek için yeterli bir oran mı?

Sanırım faiz ne kadara çıkmalı diye sormak istiyorsunuz. Uzun vadede nötr oranlar bununla karşılaştırılabilir. Çok daha geniş finansal piyasalara bakılabilir. Kredi dağılımlarına, varlık fiyatlarına, ekonomi üzerindeki etkilerinei getiri eğrilerine bakılabilir. Şu anda politika faizi nerede buna bakılabilir. Reel politika faizi pozitif görünüyor ama aslında değil. Geçmiş yıllara göre negatif durumdayız. Şöyle bakmamız lazım politika faizlerini artırdık. Ekonomiyi etkileyecek. Ancak olması gereken yere ekonomiyi getirecek.

Liesman: Belirlediğiniz oranlar enflasyonu azaltmaya yetecek mi?

Bence güçlü rakamlar aralığındayız, evet bu sayede o rakamlara inebileceğiz. Pozitif reel faiz oranlarını gördüğümüzde enflasyonda inişleri göreceğiz. Biraz deneyip görmemiz gerekiyor. Tamamen belli bir modele dayalı ilerleyeceğiz demiyorum. Deneyip göreceğiz. Her şeye açık olacağız.

Financial Times – Colby Smith: İşsizlik öngördüğünüz şekilde olmazsa ya da enflasyon düşürülmezse tepkiniz ne olacak?

Enflasyonun aşağı yönlü hareketini görmek istiyoruz. Ancak şu anda politika faizimiz nötrün çok az altında. Er ya da geç inanıyoruz ki faizimiz uygun yere gelecek. Bu noktada hızlanacak mısınız? Yoksa yavaşlayacak mısınız? Bunları sorabilirsiniz. Ancak bizim için önemli olan enflasyonun aylık düşüşünü gösteren veriler gördüğümüzde tamam oldu diyeceğiz. Hemen zafer bu sebeple ilan etmeyeceğiz. Uygulamalarımız esnek olacak.

Washington Post – Rachel Siegel: Yeni projeksiyonlar 2024 yılında istihdamın azalacağını gösteriyor. İnsanlar enflasyon kontrolü için daha ne kadar iş kaybı yaşamalı?

Enflasyonu ve işsizliği istediğimiz noktalara indireceksek, şu anda daha düşük işsizlik oranları beklemiyoruz. İnsanları elbette işsiz bırakmaya çalışmıyoruz. Çok fazla insanın çalıştığı ve daha fazla insanın iş imkanı bulabileceği bir piyasa yaratmak istiyoruz. Çalışanların maaş artışı aldığı, en düşük seviyede daha yüksek maaş artışı aldığı pandemi öncesi döneme dönmek istiyoruz. Çeşitli gruplar arasında uçurum bulunuyor. Bunun düzelmesini istiyoruz. Şu anda bu enflasyon ile bu düzelemeyecek. Bunu çözerek bu hedeflere ulaşmak istiyoruz.

Bloomberg – Michael Boesler : Hedeflerinize ulaşma noktasında neden komitenin bir resesyon oluşturmaya çalıştığını söyler misiniz?

Biz resesyon oluşturmaya çalışmıyoruz. %2’lik enflasyonu sağlamaya çalışıyoruz. Bu daha güçlü bir işsizlik oranını getirecek beraberinde. %4’lerde bir işsizlik oranı göreceğiz. Bu ciddi anlamda güzel bir oran.

FOX Business – Edward Lawrence: TÜFE’de %8,6 açıklaması yapıldı, tüketiciler sizce yavaş yavaş harcamalarını tutumlu bir şekilde mi yönetmeye başlıyor?

Devam eden davranış değişikliği var. Tüketiciler güzel bir durumda, harcama yapıyorlar. Tüketici güveninin düşük olduğu söyleniyor, menkul kıymet fiyatları sebebi ve arz fiyatı sebebi ile söyleniyor bunlar. Ancak bizler düşüş görmüyoruz tüketici harcamaları noktasında. Tüketim ekonominin 3’te 2’sini oluşturuyor. Bu sebeple çok yakından takip ediyoruz bu verileri. Amerika iyi bir ekonomiye sahip bu sebeple bu durumla mücadele edebilir.

Bloomberg TV – Michael McKee: Ne kadar süre petrol fiyatlarını kovalamak zorunda kalacağız? Şu andaki sürecin temel sebebi petrol fiyatları ise bunu daha ne kadar takip etmemiz gerecek? Eğer çekirdek oran şu anda sabit kalırsa manşet enflasyon artarsa sonuçları nasıl olacak?

Diğer merkez bankalarının yaptığı gibi çekirdek enflasyon daha önemli. Bizim kullandığımız araçlarla ilgili çok daha faydalı. Beklentilerde etki yaratamayacağımız şeyler bulunuyor. Enerji fiyatları küresel emtia fiyatlarından etkilendiğinden bunlara çok fazla etki edemiyoruz.

Politico – Victoria Guida: İlerlemeyi nasıl ölçüyorsunuz? İyi bir indikatördür enflasyonun azalışı için dediğiniz ya da kafa karıştırıcı indikatördür dediğiniz indikatör nedir? Yani enflasyon verisi size gitmeye devam et ya da daha fazlasını yap diyecek mi?

Biz talep ile ilgili belkide bir rolümüz var. Etkileyebileceğimiz alanları belirlememiz gerekiyor. Etkimizi bu noktada yaratmamız gerekiyor. Çok daha fazlasını yapmak ya da ötesine gitmek her zaman risktir. Bizim tehlikelerin farkında olmamız gerekiyor. Bizim mutlaka fiyat stabilitesini sağlamamız gerekiyor. Bunu sağlayamazsak her şey probleme dönüşecektir.

 

 

 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
fed başkanı powell;

FED Başkanı Powell; “Enflasyonu Düşürmekte Kararlıyız”

Sonraki Haber
fed faiz kararı piyasaları sallayacak! i̇slam memiş: altın ve dolar yükselecek mi? fed faiz karari aciklandi

Fed Faiz Kararı Piyasaları Sallayacak! İslam Memiş: Altın ve Dolar Yükselecek Mi?

İlgili Haberler