Ethereum’da Düşüş Bitti mi? Grafikteki Son Durum!

Avatar
ethereum'da düşüş bitti mi? grafikteki son durum! ethereum 6237040 1280
Bitlo

Bitcoinde  yaşanan sert düşüş Ethereum öncülüğünde altcoinler için piyasanın kırmızıya bürünmesine neden oldu. Bitcoin geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 9.20’lik bir düşüş yaşarken, öncü altcoin Ethereum ise yüzde 9.05’lik bir düşüşle haftayı kapatmış oldu. 

Ethereum’un piyasa hakimiyetinin  anlık yüzde 19.6 seviyelerinde bulunması  Bitcoin’in Ethereum’u etkileme gücünde bir miktar azalma yaşanmasına neden oluyor. Fakat her ne kadar Ethereum tarafında oransal olarak daha az etkilenme söz konusu olsa da altcoinlerde bu durum tam tersi bir şekilde işlemeye devam ediyor. Yani, Bitcoin’deki yüzde 1 düşüş, altcoinlerin genelinde oransal olarak çok daha fazla düşüş yaşanmasına neden olabiliyor. 

Ethereum ağındaki toplam kilitli değer miktarı kontrol edildiğinde ise günlük yaklaşık yüzde 2’lik bir artış olması dikkat çekiyor. 7 günlük olarak değerlendirildiğinde ise yüzde 1.24’lük bir düşüş söz konusu. Toplam kilitli değer miktarında aşağı yönlü trend oluşumu devam etse de çok dikkat çekici bir çıkış olmadığı görülüyor. 

ethereum'da düşüş bitti mi? grafikteki son durum! ethereum

Teknik açıdan baktığımızda günlük grafikte 20 günlük hareketli ortalama seviyesinin kırılımı sonrasında 3.030 dolar desteğine doğru geri çekilme yaşanmıştır. 20 günlük hareketli ortalama minör olarak yükseliş trendinin destek seviyesi olarak görev yaptığı için bu seviyenin kırılımı Ethereumda tekrardan yatay trend içerisine dönüş olmasını sağlamıştır. Grafik üzerinde aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi ve 2.900 dolar seviyesinin aşağısında günlük kapanışların devam etmesi durumunda bir sonraki hareketlilik 2.600 dolar seviyesine doğru olabilir. 2.600 dolar ve 3.200 dolar seviyesi arasındaki band Ethereum için yatay band aralığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla 2.600 dolar seviyesinin aşağısındaki kapanışlar düşüş trendi oluşumunu destekleyebilir.

Günlük grafikte kalıcı hareketliliğin devamı için 20 günlük hareketli ortalamanın tekrardan yukarı yönlü kırılması önemlidir. Bu seviyenin tekrardan yukarı yönlü kırılması, yükseliş trendindeki hareketin devam etmesini sağlar. 3.030 dolar desteğinden yukarı yönlü dönüş olması durumunda ilk direnç seviyesi 3.200 dolar seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

ethereum'da düşüş bitti mi? grafikteki son durum! ethbtc

Ethereum/Bitcoin paritesindeki düşüş trendi yukarı yönlü kırılmış olup, ilgili paritedeki sert hareketlilikler altcoinler içinde volatilitenin yüksek olmasına sebep olabilmektedir. Bitcoin’in son yükselişinde altcoinlerinde yükselişe eşlik etmesinin teknik açıdan önemli nedenlerinden birisi de ETH/BTC paritesindeki yukarı yönlü trend oluşumu olarak da karşımıza çıkıyor. Uzun süredir devam eden düşüş trendinin yerini yükseliş yönlü harekete bırakması Bitcoin tarafındaki sert yukarı yönlü hareketlilik sonrasında piyasa hakimiyetinin azalması, altcoinlerde beklenen ralli için destekleyici bir veri olabilir. 

Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Bu içerikte yer alan bilgiler herhangi bir kripto varlık için alım veya satım tavsiyesi içermez. Burada yer alan yorum ve öneriler yalnızca içeriği hazırlayanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Finansal piyasalarda işlem yapmak risk içerdiğinden sadece burada yer alan bilgilere göre yatırım yapılması risk ve getiri beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir. Alış ve satış işlemlerinizi kendi kararlarınız doğrultusunda yapmalısınız, doğacak sonuçlardan Paranfil sorumlu değildir.

 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk, twitter'ın yönetim kuruluna katılmayacak! we

Elon Musk, Twitter’ın Yönetim Kuruluna Katılmayacak!

Sonraki Haber
metamask

MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

İlgili Haberler