Ether Nedir?

Son zamanlarda artan ünleriyle birlikte tüm gözler kripto para dünyasına yöneldi ve Bitcoin’in öncülüğündeki bu dünyada Ether ve Ethereum sıkça duyulmaya başladı. Peki Ether ve Ethereum arasındaki farklar nedir? Ne ifade ederler?

Ether

Ethereum’da çok büyük miktarlarda hesaplama gücü insanların hizmetine sunuluyor ve bu işlemler elbette bir ödeme talep ediliyor. Ethereum kimsenin sahibi olduğu veya bir merkezi olan bir sistem değildir. Ödeme noktasında da devreye Ether denilen dijital para birimi giriyor. Ancak tam olarak kripto para değeri olduğu söylenemez. Daha çok Ethereum ağındaki uygulamaların çalışması için yakıt görevi üstlenmektedir.

Ethereum sistemindeki bir uygulama çalışırken bir enerjiye, hesaplama gücüne ihtiyacı var ve bu gücü sağlama için de Ether harcanmaktadır.

Ether’in diğer kripto para değerlerinden de bazı farkları vardır. Uygulamanın gerektirdiği güç arttıkça ihtiyaç duyulan Ether miktarı da artıyor. Aynı zamanda çoğu kripto paranın aksine Ether’de herhangi bir toplam coin limiti bulunmamaktadır. Bu sayede dolaşımda olan Ether miktarı zaman ilerledikçe sınırsız olacak şekilde artabilir.

Ethereum

Kısaca anlatmak gerekirse Ethereum birçok kripto paranın dayandığı blockchain teknolojisini kullanarak uygulamalar geliştirmeye yarayan bir sistemdir. Blockchain’in temel faydalarından biri olan merkezsizlik ilkesinden yararlanma çabalarının ortaya çıkardığı sonuçlardan biri Ethereum’dur. Ethereum’da ağa bağlı olan tüm bilgisayarlar bir programın parçalarıdırlar ve amaçları problemleri çözmektir. Büyük servis sağlayıcı şirketlerin sağladığı bulut ve sunucu hizmetlerinden kaçmanın etkili bir yoludur.

Ana fikir ağa bağlı bu bilgisayarların birleşip tek bir bilgisayar gibi çalışması ve böylece insanların daha yüksek miktarlarda bir bilgisayar gücüne erişimleridir. Bilgilerin belli ve tek bir merkezde toplanmaması da dışarıdan yapılacak bir saldırı durumunda bilgilerin açığa çıkma olasılığını düşürmektedir.

Bir Cevap Yazın