Enjin, NFT’leri Daha Çevre Dostu Yapmaya Çalışıyor

Blockchain şirketi Enjin, yeşil NFT’leri Güney Kore oyun uygulamasına entegre etmek için Ludena Protokolü ile ortaklık yapıyor.

Kısaca

  • Enjin, çevre dostu NFT’leri Güney Kore sosyal oyun uygulaması GameTalkTalk’a entegre etmek için Ludena Protokolü ile ortaklık yapıyor.
  • Son aylarda yaşanan NFT patlaması, enerji tüketimlerine artan bir ilgi çekti.

Blockchain şirketi Enjin, çevre dostu NFT’leri Güney Kore’deki bir sosyal oyun uygulaması olan GameTalkTalk’a entegre etmek için sosyal oyun platformu Ludena Protocol ile ortaklık yapıyor.

Enjin ve Ludena Protokolü, uygulama içinde GameTalkTalk katılımını artırmaya ve karbon nötr NFT’ler geliştirmeye çalışırken birlikte çalışacak.

Projenin, “NFT’lerin nasıl sürdürülebilir bir şekilde yeni kullanıcıları oyunlara çeken son derece bağlı topluluklar yarattığını” göstermeyi amaçladığını ekledi. 

Sürdürülebilir NFT’ler için Baskı

Fungible olmayan tokenler ( NFT’ler ) için mevcut çılgınlığın ortasında, WIRED ve TIME gibi haber kaynaklarının çevresel etkileri büyüteç altına girerken, sanat platformu ArtStation , kullanıcıların enerji tüketimine yönelik tepkisinin ortasında bir NFT girişiminden vazgeçti.

Dahası, Ethereum’un enerji tüketimi son zamanlarda arttı. Digiconomist’e göre, ağın enerji tüketimi Ağustos 2020’de yaklaşık 8 TWh’den bugün 30 THw’lik mevcut rakamlara yükseldi. Bu, bir yılın altında %275’lik bir artışı temsil ediyor.

Blok zinciri, uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 yükseltmesi ile enerji yoğun iş kanıtı fikir birliği mekanizmasından daha az talepkar kanıtı modeline geçiyor ( Flow gibi bazı NFT platformları zaten hissenin kanıtını kullanıyor). Ancak kısa vadede, Ethereum’u ve NFT’leri daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan girişimler hoş bir manzara.

Bir Cevap Yazın