Emtia Piyasası Yılın İkinci Yarısına Nasıl Başladı?

Özlem Özbek
emtia piyasası yılın i̇kinci yarısına nasıl başladı? 6
Bitlo

Emtialar, yılın ikinci yarısına aşağı yönlü bir şekilde başladı. Pandemi döneminde hızla yükselen kıymetli metaller, bu yıl merkez bankasının sıkılaşma stratejileri karşısında değer kaybı yaşadı. 

Ons altın, bu hafta %2’ye yakın bir oranla düşüş yaşadı. Dün 1.800 dolara yaklaşan fiyat, bugün ise 1.797 dolara kadar gerileyerek 16 Mayıs sonrası en düşük seviyesini gördü.

Gümüşte yaşanan kayıp daha fazla gözüküyor. Gümüş bugün %3 geriledi ve 2o doların altına düşerek Temmuz 2020’den sonra en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Platin, spotta %1’e yakın vadeli işlemlerde ise %3’e yakın bir düşüşle gündeme geliyor. Platinin fiyatı 886 dolara kadar gerileyerek Kasım 2020’den sonra en düşük seviyeyi gördü.

Alüminyumda da %2’nin üzerinde bir düşüş var. Fiyatı, 2.400 dolar altına inerek son bir yılın en düşük seviyesinden işlem görmeye başladı.

Nikel ise %5’lik bir yüksek düşüş ile karşı karşıya kaldı. Nikelin fiyatı 21.600 doların altına inerek Ocak ayı sonrası tüm kazançlarını sildi.

Ons fiyattaki düşüş, yurt içindeki altın fiyatlarının da değişmesine sebep oldu. 1 Temmuz günü gram altın 966 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altın ise 1.581 TL’den işlem görürken, cumhuriyet altını 6.312 TL’den işlem görmeye devam ediyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
moonbirds'ün toplam satış hacmi 500'ün üzerine çıktı 5

Moonbirds’ün Toplam Satış Hacmi 500’ün Üzerine Çıktı

Sonraki Haber
gümüş coin nedir? nasıl alınır?

Gümüş Coin Nedir? Nasıl Alınır?

İlgili Haberler