Dünya Bankası’ndan Yüksek Faiz Uyarısı! “Resesyon Yaşanabilir”

Özlem Özbek
dünya bankası'ndan yüksek faiz uyarısı!
Bitlo

Pandemi, petrol krizi, sürekli artan enflasyon ve benzeri sorunlar ile boğuşan küresel piyasalar, ciddi ekonomik sorunlar karşısında toparlanmaya çalışmaktadır.

Bu detaylar bir araya geldiğinde ciddi baskı altında kalan ülke ve bu ülkelerin merkez bankaları da çözüm olarak faiz artırımı yapmayı tercih etmişlerdir. Fakat Dünya Bankası’ndan sunulan raporlara göre sürekli faiz artırımı yapılması “küresel ekonomiyi yıkıcı bir resesyona sürükleyebilir.”

Resesyon olabilir

Dünya Bankası kısa bir süre önce “Küresel Durgunluk Yakın mı?” ve “2023’te Küresel Durgunluk Riski, Eşzamanlı Faiz Artışları Ortasında Yükseliyor” başlıklı bir rapor yayınlamıştı. Söz konusu bu rapor incelendiğinde ortak noktada dünyanın yıkıcı bir resesyona gireceği gerçeği yer alıyor. Bankanın raporunda şu ifadeler yer alıyor:

“Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, enflasyona tepki olarak aynı anda faiz oranlarını yükseltirken, dünya 2023’te küresel bir durgunluğa ve gelişmekte olan ekonomilerde kalıcı olabilecek bir dizi finansal krize doğru ilerliyor olabilir”

Raporda yer alan bilgilere göre enflasyonla mücadele eden pek çok ülkenin merkez bankası, enflasyona karşı mücadele edebilmek için eşzamanlı olarak faiz artırımı stratejisi benimsiyor. Öyle ki faiz artırımlarına gelecek yılda devam edilmesi bekleniyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
shiba inu yeni hedef neresi? shib fiyat tahmin ve yorumlar adsiz tasarim 2022 09 13t231711.914

Shiba Inu Yeni Hedef Neresi? SHIB Fiyat Tahmin ve Yorumlar

Sonraki Haber
türkiye’nin metaverse’teki i̇lk banka şubesi denizbank ve atlas space i̇ş birliğiyle geliyor türkiyenin metaverseteki ilk banka subesi denizbank ve atlas space is birligiyle geliyor

Türkiye’nin Metaverse’teki İlk Banka Şubesi DenizBank ve Atlas Space İş Birliğiyle Geliyor

İlgili Haberler