Dolar ve Euro’da 20 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı! “1 $ = 1Euro”

Özlem Özbek
dolar ve euro'da 20 yıl sonra bir i̇lk yaşandı!
Bitlo

20 yıl sonra ilk kez dolar ve euro paritesi neredeyse eşitlenmek üzere. 

Euro’nun dolar karşısında hızla değer kaybı yaşaması, euro ve dolar paritesinin 20 yılın ardından bir ilk yaşayarak neredeyse eşitlenmesine neden oldu. Euro bugün %0,9 düşüşle 1.009$’a kadar geriledi. Bu düşüşle beraber 12 aylık bir süreç içerisinde Euro, Dolar karşısında %15’lik bir kayıp yaşadı.

Euro’nun değer kaybetmesinde birkaç nedenden söz ediliyor. Bunlardan biri, FED’in faiz artırımı yapmasıdır. ABD Hazine Bonolarının Avrupa tahvillerinde daha çok getirisi olması sebebiyle yatırımcılar dolara yatırım yapmayı tercih etmiştir. Bu da euronun düşmesine sebep oldu.

İkincisi ise Rusya – Ukrayna savaşının ardından Batı’nın Moskova’ya yönelik uyguladığı yaptırımlar, enerji krizini daha da artırarak enflasyonun artmasına neden oldu. 11 Temmuz 2022 yani bugün Rusya, Almanya’ya giden en büyük boru hattı olan Kuzey Akım 1’in 10 günlük bakım sebebiyle kapalı olacağını belirtti. Daha öncesinde de gaz sevkiyatı &60 oranında azaltılmıştı. Analistlere göre Rusya’nın Avrupa’ya petrol akışını kesmesi halinde Euro, Dolar karşısında daha da düşebilir.

Güncel  Euro-Dolar paritesi şu an 1,01 dolar şeklinde hesaplanıyor. Dolar ve euro paritesi en son 2002 yılında eşit hale gelmişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
psg'nin japonya'daki hazırlık maçları biletleri nft olarak satılacak 6 2

PSG’nin Japonya’daki Hazırlık Maçları Biletleri NFT Olarak Satılacak

Sonraki Haber
lider memecoinler 600 milyon dolarlık i̇şlem hacmi gördü 1 1

Lider Memecoinler 600 Milyon Dolarlık İşlem Hacmi Gördü

İlgili Haberler