Concentration by Large Holders

Cem Yilmaz
concentration by large holders on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde sıradaki konuşacağımız konu Concentration by Large Holders. Bir önceki yazımızda Global In/Out of the Money ve IntoTheBlock web sitesi hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise bir kripto paranın dolaşımdaki arzının balinalar ve yatırımcılar arasındaki dağılımını gösteren bu gösterge hakkında konuşacağız. 

concentration by large holders ekran resmi 2022 03 29 15.45.30 1

Bir önceki yazımızda bu ekrana nasıl ulaşılabilir bunun hakkında konuşmuştuk. Bu ekrana geldiğinizde Token Summary’nin altındaki 2.kutu yani Concentration by Large Holders seçeneğine tıklayalım.

Tıkladığımızda inceleyeceğimiz, üzerine konuşacağımız alana varıyoruz. 

concentration by large holders ekran resmi 2022 03 29 15.53.16

Bu indikatör ile incelediğimiz kripto paranın büyük bölümlerini tutan adresleri göreceğiz. Bu alan ikiye ayrılmaktadır; Whales ve Investors olarak. Dolaşımdaki miktarın %1’i veya daha fazlasına sahip olan kişiler whale yani balina, %0.1 – %1 arasındaki kişiler ise investors yani yatırımcı olarak tanımlanmıştır. Bu oranların altında kalan kişiler ise perakende alıcı olarak nitelendirilir.

Her iki alanda da açık tonlar ve koyu tonlar bulunmaktadır. Açık tonlardaki renklere Low Activity Addresses koyu olanlara ise High Activity Addresses isimleri verilmektedir. Bu renklerin sebebi ise hesabın açılış tarihinden 300 işlemden daha azını gerçekleştirenler düşük yani açık renk, fazlasını gerçekleştiren ise yüksek yani koyu renkle tanımlanmıştır.

Sitemizin aşağısında bu topluluğun dairesel grafiğini görebilmekteyiz. 

concentration by large holders ekran resmi 2022 03 29 16.20.49

Peki ya bu indikatör bizim ne gibi işimize yarayabilir? 

Eğer bir kripto parada balinalar, yatırımcılara göre oran olarak daha fazlaysa iki türlü risk barındırabilir bu durum. Birinci risk, balinaların fiyatla ilgili volatiliteyi ve hakimiyeti istedikleri gibi yönetebilmeleri. İkinci risk ise düşük seviye merkeziyetsizlik.

Dairesel grafiğe baktığımızda en idealinin perakende oranının yatırımcı ve balina oranına göre yüksek olmasıdır. Çünkü genel itibariyle merkeziyetsizliğe uygun bir ağ oluşturulmuştur. Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce bu detayları incelemekte fayda olacaktır.

Concentration by Large Holders indikatörünün sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dubai bitcoin

Dubai’de Bir Okul, Bitcoin ve Ethereum’u Ödeme Olarak Kabul Edecek!

Sonraki Haber
opensea’nin duyurusunun ardından solana’nın nft hacmi %80 arttı

OpenSea’nin Duyurusunun Ardından Solana’nın NFT Hacmi %80 Arttı

İlgili Haberler