Brezilya Merkez Bankası Müdürü Fabio Araujo: “Bitcoin Finansal Bir Yeniliktir”

Özlem Özbek
brezilya merkez bankası müdürü fabio araujo:
Bitlo

Brezilya Merkez Bankası direktörü Fabio Araujo, Bitcoin’in (BTC) teknolojik özelliklerinin, yeni kritik ürünlerin doğmasına yardımcı olan finansal bir yenilik olarak nitelendirdi.

Örnek vermek gerekirse Araujo, BTC’nin Web3 konseptinin doğmasında ve yükselmesinde etkili olduğunu söylerken, aynı zamanda merkez bankasının, kripto para birimlerini araştırmasında da etkili olduğunu belirtti. Fabio Araujo, şaşırtıcı bir şekilde bankanın yaklaşık olarak 10 yıl önce Bitcoin hakkında araştırmalara başladığını söyledi ve şunları ekledi;

“Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle, Web3’ün oluşturulmasını kolaylaştıran dağıtılmış veri tabanı teknolojisini kullanarak, 2009’da çalışmaları hızlandırmaya başladık. Bitcoin uygulaması, Web3’ün popülasyona sunduğu hizmetler için temel İş Kanıtı (Pow) çözümünü de beraberinde getiriyor.”

Bitcoin para birimi olarak kabul edilmiyor

Olumlu ilerleyişe rağmen, Araujo, Bitcoin’in hareketli yapısının önemli bir dezavantaj olduğuna değindi. Bu sebeple BTC’nin bir para birimi olarak kabul edilmesini onaylamadığını söyledi. Bu durum karşısında hareketliliği ortadan kaldırdığı ve ödeme yöntemi olarak çalışmalara devam ettiği için CBDC’ye ihtiyaç olduğunu aktardı.

“CBDC kriptoyu destekleyen teknolojiyi kullanıyor olsa da, CBDC bir kripto varlığı değildir. CBDC, gerçekte listelenen varlıklarla rekabet etmediği gibi, kripto para birimlerinin faaliyet gösterdiği ortamdaki gerçeğin ifade ediliş şeklidir” diye ekledi.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
justin sun’dan ethereum (eth) merge’e destek!

Justin Sun’dan Ethereum (ETH) Merge’e Destek!

Sonraki Haber
meta, instagram’daki nft desteğini 100’den fazla ülkeye genişletiyor

Meta, Instagram’daki NFT Desteğini 100’den Fazla Ülkeye Genişletiyor

İlgili Haberler