Bitcoin’i Yasaklayan Madde AB Yönetmeliğinden Çıkarıldı mı?

Gülcan Uyanıker
bitcoin’i yasaklayan madde ab yönetmeliğinden çıkarıldı mı?
Bitlo

AB yönetmeliğinde geçen hafta gündeme gelen ve Bitcoin gibi iş kanıtı kripto para birimlerine fiilen yasak getirilmesi anlamına gelen tartışmalı madde gündemden kaldırıldı.

Söz konusu makale, “Markets in Crypto Assets (MiCA)” adlı düzenleyici pakete dahil edildi. Makale, özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerini üretmek için kullanılan iş kanıtı sistemine atıfta bulunurken, 2025 yılının başından itibaren bu kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamayı amaçlamış ve sistemin sürdürülemez olduğu yorumunu yapmıştı.

Avrupa Parlamentosu Yasama İşlerinden Sorumlu Üyesi Stefan Berger, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla birlikte iş kanıtı üzerindeki yasaklayıcı dilin kaldırıldığını söyledi.

İlgili yazı eleştirilere hedef oldu. Gelen tepkiler üzerine 28 Şubat 2022 tarihinde yapılması planlanan oylama ertelendi. Tasarının son taslağının Mart ortasında veya Nisan başında oylanması bekleniyor. Ardından Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nda tartışılacak.

CoinMarketCap verilerine göre lider kripto para birimi olan Bitcoin, yazım esnasında son 24 saatte yaklaşık %3 değer kazanarak 44.200 dolardan işlem görmeye başladı. Son 7 günde ise %16 büyüme yaşayan varlık son günlerde değer kazanmaya devam ediyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
marketcap to thermocap ratio on chain analizi

Marketcap to Thermocap Ratio

Sonraki Haber
soğuk savaş rüzgarları esiyor: putin’den “i̇hracat yapmıyoruz” misillemesi geldi!

Putin, Ülkeden Sermaye Çıkışını Yasakladı: Sınır 10 Bin Dolar!

İlgili Haberler