Bitcoin Volatility Index

Cem Yilmaz
bitcoin volatility index on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün yepyeni bir indikatörü konuşacağız. Bir önceki yazımızda Block Subsidy Models indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Bitcoin Volatility Index indikatörünü konuşacağız. Daha önce dip ve tepelerdeki fiyatları inceleyebildiğimiz, bize tepeye doğru geldiğinde bir satış pozisyonları sunan Block Subsidy Models indikatörünü konuşmuştuk.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Bitcoin Volatility Index indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Bitcoin Volatility yazması ve Bitcoin Volatility Index indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 14.41.45

Bitcoin Volatiliy Index’i bir Bitcoin varyant swapının gerçeğe uygun değerini temsil eden bir impleid volatiliy index’idir. Bitcoin Volatilite Endeksi (BVIN), bir bitcoin varyans takasının gerçeğe uygun değerini de temsil eden zımni bir oynaklık endeksidir.

Endeks CryptoCompare tarafından Deribit’ten alınan opsiyon verileri kullanılarak hesaplanır ve University of Sussex Business School’dan Carol Alexander ve Arben Imeraj ile ortaklaşa geliştirilmiştir. Alexander ve Imeraj’ın (2020) araştırma tasarımını takip eder ve bu nedenle, bitcoin oynaklığı vadeli işlemleri için uzlaşma fiyatı olarak kullanılmaya uygun, titizlikle oluşturulmuş ilk endekstir.

Tanımın dışına çıkmakta fayda olacaktır daha çok indikatörümüzün nasıl kullanıldığını bizim nasıl yorumlamamız gerektiğine geçebiliriz.

İndikatörümüz Glasnode Studio’ya Geçtiğimiz yılın başında eklendiği için geçmişe dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. 

Grafiğe yakından bakabiliriz biraz daha.

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 14.56.51

Bitcoin Volatility Index’in eklendiği süre içerisinde en yüksek olduğu seviye 9 Şubat tarihinde %174.29 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin Volatility Index’e indikatörü geliştiren Crypto Compare sitesinden de ulaşabilirsiniz. Tarayıcınıza yazdığınız takdirde ulaşım sağlayabileceksiniz. Crypto Compare’in ne gibi bir artısı var diye baktığımızda verilerin her 15 saniyede bir güncellendiğini görmekteyiz. 

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 15.02.36

Bitcoin Volatiliy Index’teki ani yükselişler Bitcoin fiyatında bir düşüş geleceğinin habercisi olabilmektedir.

Grafik üzerinden örneklemeye geçecek olursak eğer;

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 15.52.50

Görüldüğü üzere %90 seviyelerinde olan BVIN, bir anda %140 seviyelerine yükseliyor ve Bitcoin fiyatı da 46.000 $ seviyelerinden 32.000 $ seviyelerine düşüş yaşamış durumdadır. 

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 15.54.36

Başka bir örnekte ise Bitcoin fiyatı 46.000 $ seviyelerindeyken BVIN’ın dip yapması sıfır bölgelerine ulaşması ve Bitcoin fiyatının 63.000 $ seviyelerine gelmesini görebilmekteyiz.

İndikatörün bir diğer güzelliği ise fiyattan önce yatırımcının pozisyon almasında yardımcı olmaktadır. BVIN indikatörü ani yükseldiğinde BTC fiyatında ani düşüşler olmamaktadır sonrasında gelen düşüşler mevcuttur.

bitcoin volatility index ekran resmi 2022 03 16 15.59.40

Güncel durumu ele alacak olursak görüldüğü üzere BVIN’in düşüş yaşadığı yerlerde fiyatta yükselmeler meydana gelmiştir, BVIN’ın grafik içerisinde tepe yaptığı nokta yani 28 Şubat’ta Bitcoin 43.000 $ seviyelerinde yer almıştır ve sonrasında fiyatta düşüşler meydana gelerek 37.000 $ seviyelerine geri çekilmiştir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Bitcoin Volatility Index indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. On-chain analizi serimizde bir önceki indikatörümüz olan faydalanılabileceğiniz Block Subsidy Models indikatörüyle ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlgili içerik; https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-block-subsidy-models/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇slam memiş fed faiz kararını değerlendirecek islam memis fed faiz kararini degerlendiriyor

İslam Memiş FED Faiz Kararını Değerlendirecek

Sonraki Haber
kripto para birimleri ukrayna’da yasallaştırıldı mı?

Kripto Para Birimleri Ukrayna’da Yasallaştırıldı mı?

İlgili Haberler