Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerinin Neredeyse 4 Milyar Dolarlık Süresi Doldu

Kısaca

  • Dün neredeyse 4 milyar dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi doldu.
  • Hafta başında yaşanan düşüşün ardından Bitcoin o zamandan beri yükseldi.
  • Opsiyon sözleşmelerinin sona ermesinin ardından öngörülen Bitcoin dökümü gerçekleşmedi.

Skew Analytics’ten alınan verilere göre, dün 3,842 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi doldu. Ancak bunun piyasada büyük bir düşüşü tehdit ettiğine dair endişelere rağmen, Bitcoin’in fiyatının o zamandan beri %2 artması söylentiden başka bir şey olmadığını gösteriyor.

Opsiyon sözleşmeleri alıcılara, gelecekte belirli bir fiyattan temel bir varlığı (bu durumda Bitcoin) satın alma hakkını verir, ancak bu yükümlülüğü vermez. Örneğin, 6 ay içinde 40.000$ ‘dan Bitcoin satın almak için bir anlaşma imzalarsanız, bahsiniz, sözleşme süresi dolduğunda Bitcoin’i pazarlık fiyatından satın alabileceğinizdir.

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri gibi (sözleşmenin süresi dolduğunda imzalayanın Bitcoin satın almasını zorunlu kılar), Bitcoin piyasasında spekülasyon yapmanın başka bir yoludur.

Opsiyon sözleşmelerinin sona erme tarihleri ​​ayın sonunda bir araya gelme eğilimindedir; bu, eğer yeterli sayıda tüccar sözleşmelerini Bitcoin için kullanmayı seçerse, tüm Bitcoin’i satıp piyasaya bırakabilecekleri anlamına gelir.

Bu geçici olarak Bitcoin fiyatını düşürmek anlamına gelebilir, ama bu ay olmadı. Son 24 saatte Bitcoin %2.26 artarak şu anki fiyatı olan 54.444$ ‘a yükseldi.

Pek çok Bitcoin opsiyon sözleşmesinin önümüzdeki ay sona ereceğini belirtmekte fayda var. Olası nedenlerden biri, ABD vergi iadeleri için son tarihin 15 Mayıs olması olabilir – İç Gelir İdaresi salgın nedeniyle geri ittiği için normalden 1 ay sonra.

Ancak bu ay da bir tampon ay oldu ve Bitcoin opsiyonlarında yaklaşık 500 milyon dolar daha fazla seçeneğin süresi geçen aya göre (Bitcoin’in piyasa değerine göre) sona erdi. Vergi bir kez daha rol oynayabilir — ABD’deki işletmeler vergi tahminlerini birkaç hafta içinde sunmalıdır.

Bu, Bitcoin’in fiyatı için ne anlama geliyor?

Bitcoin’in fiyatının bir gecede neredeyse %3 arttığı göz önüne alındığında, görünüşe göre opsiyon sözleşmelerinin sona ermesinin ardından büyük bir satış gerçekleşmedi.

Decrypt, geçen ay bu kez, Bequant dijital varlık komisyonculuğu araştırma başkanı Denis Vinokourov ile konuştu ve şunları söyledi: “Opsiyon akışları henüz pazarı hareket ettirebilecekleri boyutta değil.” Vinokourov’un sözleri bugün hala geçerli.

Çoğu zaman kafa karıştıran kripto dünyasında, hangi projeksiyonlara inanılacağını bilmek zor. Yine de Bitcoin, aşırı volatilite krizlerine eğilimli olsa da ayakta kalmaya devam ediyor.

Her zamanki gibi.

Bir Cevap Yazın