Bitcoin (BTC) Uzun Vadeli Yatırımcılarından Geri Adım

Özlem Özbek
bitcoin (btc) uzun vadeli yatırımcılarından geri adım 5 1
Bitlo

Bitcoin (BTC) fiyatı 18.000 doların altına düştüğü için önemli kan kaybı yaşamıştı. Bunun üzerine uzun vadeli yatırımcılar da geri adım atmak için önemli tasfiyelerde bulundu.

Glassnode zincir içi veri platformu tarafından hazırlanan verilere göre art arda son üç gün sürecinde, her gün 2,42 milyar dolar seviyesinde Bitcoin tasfiyesi yaşandı. Glassnode şunları aktardı;

“Ard arda son 3 günde, Bitcoin tarihindeki en büyük USD cinsinden Gerçekleşen zarara tanık olduk. 7.325 milyar doların üzerinde BTC kaybı mevcut. Daha yüksek fiyatlarla alım yapan kripto paraları harcayan yatırımcılar tarafından kilitlendi ”.

Aynı zamanda, yine son üç gün içerisinde 18.000-23.000 dolar aralığında 555 binden fazla Bitcoin el değişimi yaşandı. Sıradışı bir şekilde, 2021 yılının ilk yarısında veya bu süreçten önce coin birikimi yapan ve elinde tutan uzun vadeli yatırımcılar için panik dolu anlar yaşandı.

Bitcoin Uzun Vadeli Yatırımcıları Tedirgin Ediyor

Glassnode tarafından hazırlanan verilere göre yatırımlarını uzun vadeli gerçekleştiren yatırımcılar, fiyatın 23.000 doların altına düşmesinin ardından 178 binden daha fazla bitcoin satışı gerçekleşti. Bu rakam, toplam varlıklarının %1,31’in karşılık geliyor. Aynı zamanda, toplam LTH dengesini de Eylül 2021 seviyelerine kadar çıkarıyor.

bitcoin (btc) uzun vadeli yatırımcılarından geri adım 6

Kaynak: Glassnode

Glassnode bunların aynı sıra önemli kapitülasyon belirtilerinden söz etti ve konuyla ilgili olarak;

“Borsalara coin gönderen “uzun vadeli yatırımcıların” kâr ve zararını araştırdığımızda, derin bir kapitülasyonun gerçekleştiğini görebiliyoruz. Hatta birkaç #Bitcoin LTH’si 69 bin dolardan satın aldı ve 18 bin dolardan satarak -%75 kayıpla kilitlendi. Totalde Uzun Vadeli Sahipler, günlük piyasa değerinin %0.0125’ini kaybediyor”.”.

Bunun yanı sıra Glassnode, bitcoin madencilerinden de söz etti. 2019-2021 birikim döneminden bu yana durgun bir hal alan dengelerle stres altında olduklarını belirtti. Geçtiğimi hafta içerisinde BTC madencileri hazinelerinden 9 bin dolar harcamak zorunda kaldı ve hala 50.000 dolardan fazla Bitcoin’i elinde tutuyor. Bitcoin hash oranı da tüm dönemlerin en yüksek seviyelerinden %10’a kadar düştü.

Uzun vadeli yatırımcılar kayıp yaşarken kısa vadeli yatırımcılar da bu durumdan etkilendi. Glassnode bu durumu şöyle açıkladı;

“Zararı değerlendirirsek, Karideslerden Balinalara kadar neredeyse tüm cüzdan kohortlarının şimdi Mart 2020’den daha kötü, büyük gerçekleşmemiş kayıplara sahip olduğunu görebiliriz”.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
el salvador başkanı nayib bukele’den

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’den “Yatırımlarınız Güvende” Mesajı

Sonraki Haber
bitcoin’de yükseliş gelecek mi? mike mcglone yorumu! bitc

Bitcoin’de Yükseliş Gelecek mi? Mike McGlone Yorumu!

İlgili Haberler