Bitcoin (BTC) Kritik Eşiğin Altında

Özlem Özbek
bitcoin-analiz
Bitlo

Bitcoin (BTC) düşüşleri, hafta sonu sürecinde de devam etti. Kripto para, 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyesini gördü. 

BTC son iki gün içerisinde %20 oranında düştü ve şu an 25.000 doların üzerinden işlem görmeye devam ediyor. Tokenin şu anki piyasa değeri 500 milyar doların altına kadar düştü. BTC’nin bu kadar kayıp yaşamasının önemli sebepleri arasında ABD enflasyon veriler yer alırken aynı zamanda olumsuz değerlerin karışımı da hafta sonu sürecinde keskin satışlar yaşanmasına sebep oldu.

Artış gösteren enflasyon şu an ABD Federal Rezervi tarafından bu hafta gerçekleşmesi beklenen önemli bir faiz oranı artışını teşvik etmesi ve BTC için daha fazla akış sağlanması bekleniyor. 

bitcoin (btc) kritik eşiğin altında 3

Enflasyonun artmasıyla FED, BTC tüccarlarını korkutuyor

Bu hafta içerisinde ekonomik olayların önünde yer alan FED’in 14 haziran gerçekleşecek iki önemli toplantısı vardır. Yüksek enflasyon değerleri karşısında, merkez bankasının faiz oranını ne kadar artırmak istediği üzerine durulacak. Analiz sonucunda aktarılan veriler, trader’ların % 76 kadarlık bir kısmının bu hafta 75’lik bir artışla fiyatlandırdığı ve faiz miktarının da pandemi öncesi seviyelere kadar yaklaştığı gözlemleniyor. Söz konusu bu hareketlerin, likidite koşullarını sıkıştırmaya yönelik olduğu değerlendirildiğinde, kripto para piyasası için son derece zorlu olması bekleniyor. Bununla beraber yaklaşan bir ekonomik şoktan korkan FED’i de akıllarak getiriyor. 

Hafta sonu fiyat hareketi kriptolar için acımasızdı ve bugünün fiyat hareketi de cesaret verici değil. BTC fiyatı 25K destek seviyesini yeniden test etti ve muhtemelen fiyatın 20K kritik fiyata doğru düştüğünü göreceğiz.

-Naeem Aslam, Avatrade Baş Piyasa Analisti

 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum zorluk bombası ertelense de benimsenmesi devam ediyor 1

Ethereum Zorluk Bombası Ertelense de Benimsenmesi Devam Ediyor

Sonraki Haber
dogecoin kurucu ortağı açıkladı! kripto dünyası dolandırıcılığı kolaylaştırıyor mu?

Dogecoin Kurucu Ortağı Açıkladı! Kripto Dünyası Dolandırıcılığı Kolaylaştırıyor mu?

İlgili Haberler