Bitcoin (BTC) Dominasyonu Yıllık En Düşük Seviyelerde 

Cem Yilmaz
bitcoin (btc) dominasyonu yıllık en düşük seviyelerde  btc
Bitlo

Bitcoin hakimiyet oranı (BTCD), yeni bir yılın en düşük seviyesine ulaşmaya çok yakındı ancak bulunduğu noktadan geri döndü.

Bitcoin baskınlık oranı, %47.72’lik yüksek bir seviyeye ulaştıktan sonra 20 Ekim’den bu yana düşüyor. Düşüş boyunca alçalan bir direnç çizgisi izledi. Bu, 9 Aralık’ta %39.95’lik bir düşüşe yol açtı. Yüzde 39.50 destek alanına çok yakındı.

Hakimiyet oranı daha sonra toparlandı ve 12 Aralık’ta alçalan direnç çizgisinden çıkmaya başladı. Artmaya devam ederse, ana direnç alanı %44’e gelecek. Bu hedef, hem 0,5 Fibonacci Düzeltme Seviyesi geri çekilme direnç seviyesi hem de yatay bir direnç alanıdır.

Teknik göstergeler yükseliş işaretleri vermeye başladı. MACD yukarı doğru hareket ediyor ve neredeyse pozitif. MACD, kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamalar (MA) tarafından oluşturulur ve bu, kısa vadeli MA’nın uzun vadeli ortalamaya göre hız kazandığının bir işaretidir.

Benzer şekilde, RSI yukarı doğru hareket ediyor ve 50-çizgisinde. Bu çizginin üzerindeki hareketler normalde yükseliş eğiliminin işaretleri olarak kabul edilir.

bitcoin (btc) dominasyonu yıllık en düşük seviyelerde  resim1

Kripto para uzmanı TradingTank, hacim değişikliklerini ölçen (OBV) göstergesinin BTCD’de dip gösterdiğini belirtti. Bu henüz teyit edilmemiş olsa da, MACD ve RSI da potansiyel bir dip işaretleri gösteriyor.

bitcoin (btc) dominasyonu yıllık en düşük seviyelerde  resim2

Uzun Vadeli Bitcoin Dominasyon Hareketi

Günlük grafik diliminde devam eden sıçramaya rağmen, haftalık grafik hala düşüş tablosu çiziyor.

Haftalık RSI, gizli bir düşüş eğilimi (kırmızı çizgi) oluşturdu. Aynı model, %40 aralığına büyük düşüşten önce geldi. Ayrıca, gösterge hala 50’nin altında ve MACD hala negatif.

Aralık 2020’de başlayan aşağı yönlü hareket, tamamlanmış dört dalgaya sahip gibi görünüyor. Sonuç olarak, aşağı yönlü başka bir ayağın beşinci ve son dalgayı tamamlaması muhtemeldir.

Haftalık grafikten elde edilen veriler, herhangi bir sıçramanın kısa ömürlü olacağını ve aşağı yönlü hareketin uzun vadede devam etmesinin beklendiğini gösteriyor.

bitcoin (btc) dominasyonu yıllık en düşük seviyelerde  resim3

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
yeni yılda bitcoin yükselmeyecek mi?

Yeni Yılda Bitcoin Yükselmeyecek mi?

Sonraki Haber
binance, bahreyn merkez bankasından kripto varlık hizmet sağlayıcı lisansı aldı

Binance ve MDI Ventures’dan Yeni Bir Kripto Platformu

İlgili Haberler