Binary Liveliness

Cem Yilmaz
binary liveliness on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Binary Liveliness indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Workbench’de yer alan başka bir indikatörünü konuşacağız. Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatörümüz de Workbench alanında yer almaktaydı.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Binary Liveliness indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra menü kısmında yer alan Workbench butonuna tıklayıp çıkan listede Binary Liveliness indikatörünü seçmesi yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

binary liveliness ekran resmi 2022 03 23 18.48.01

Binary Liveliness indikatörü akümülasyon ve eski Bitcoinlerin dağıtım, elden çıkarma dönemlerini belirlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İndikatörümüzde 4 adet metrik yer almaktadır. Birincisi koyu gri çizgiyle çizilmiş Bitcoin fiyatıdır. Turuncu çizgiyle yer alan metriğimizin ismi Liveliness. Diğer iki metriğimiz ise Binary Liveliness’in yeşil ve mavi versiyonlarıdır.

Çok sayıda eski Bitcoinlerin yeni adreslere transfer olması yani hareket ettirildikçe Binary Liveliness yükselmektedir. Yeşil ve mavi kısımlar hakkında konuşmaktayız. Yeşil ve mavi alanın düşüş bölgesinde olduğu zamanlarda Bitcoin fiyatının akümüle olduğunu görmekteyiz.

binary liveliness ekran resmi 2022 03 24 12.01.52

Tam olarak görüldüğü gibi mavi renkle yer alan Binary Liveliness ve yeşil çizgideki düşüş trendi Bitcoin fiyatında da düşüşler ve yatay seyretme yani akümülasyon yaratmıştır.

binary liveliness ekran resmi 2022 03 24 12.04.55

Bu resimde aslında indikatörümüzün görevini çok daha iyi anlayabileceğiz. Görüldüğü üzere başlangıçta fiyatta bir akümülasyon dönemi yer almaktadır ve aynı zamanda yeşil ve mavi Binary Liveliness’ler bir düşüş trendinde ve yatay seyretmekte. Daha sonrasında hafif hafif yükselmeye başladığını görmekteyiz. Bitcoin fiyatının düşük olduğu dönemlerde 250$ civarlarında olduğunu söyleyebiliriz. Daha sonrasında başlayan yükseliş yeşil ve mavi çizgilerin yükselmesi Bitcoin fiyatında 19.000 $ seviyelerini de beraberinde getirdi.

binary liveliness ekran resmi 2022 03 24 12.09.10

Bu noktada ise mavinin uzun bir süre yükselişini ve o esnada Bitcoin fiyatının da yükselişini görmekteyiz aynı zamanda yeşil çizgide de keskin bir yükseliş olduğunu görmekteyiz. Nisan 2018 civarında hem mavi çizginin hem de Bitcoin fiyatının eş zamanlı olarak aşağı yöne gittiğini görmekteyiz. Bu noktada ise uzun bir akümülasyon dönemi bizleri karşılamaktadır. İndikatörün çok iyi çalıştığını söylersek yanlış olmayacaktır. İndikatörle fiyat neredeyse benzer grafikler çizmiştir. Bazı noktalarda yapılan düzeltmeler bile benzemektedir.

Şu noktaları belirtmekte fayda olacaktır; geçmiş dönem grafikleri incelendiğinde bazı dönemlerde yeşilin yükseldiği ancak mavinin yükselmediği dönemler oluyor bunların birlikte yükselmesi demek büyük bir yükselişin habercisi olmakta ancak mavinin yükselmeyişi çokta büyük bir yükseliş gelmeyeceğinin habercisi olabilmektedir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Binary Liveliness indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. On-chain analizi serimizde bir önceki indikatörümüz olan faydalanılabileceğiniz Realized Price-to-Liveliness Ratio indikatörüyle ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlgili içerik; https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-realized-price-to-liveliness-ratio/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
blockchain nedir? blokzincir teknolojisi nasıl çalışır?

Blockchain Nedir? Blok zincir Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Sonraki Haber
amerikalı rapçi drake, lebron james vakfına 1 milyon dolarlık btc bağışladı ee 1 scaled

Amerikalı Rapçi Drake, LeBron James Vakfına 1 Milyon Dolarlık BTC Bağışladı

İlgili Haberler