Average Spent Output Lifespan

Cem Yilmaz
average spent output lifespan on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bu yazısında Average Spent Output Lifespan (ASOL) indikatörünü konuşacağız. Bir önceki yazımızda Dormancy Flow indikatörü üzerine konuşmuştuk. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Average Spent Output Lifespan indikatöründen de anlık olarak faydalanılmak istenirse Dormancy Flow gibi ücretli olduğunu belirtelim. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp ASOL yazması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü tanımakla başlayalım.

average spent output lifespan ekran resmi 2022 02 24 11.13.22

Average Spent Output Lifespan, harcanan işlem çıktılarının ortalama yaşını gün olarak gösteren indikatör. Ömrü 1 saatten az olan çıktılar dikkate alınmıyorlar. Bu indikatör uzun vade yatırımcı davranışlarını gözlemlemek adına son derece önemlidir. Biz bu grafiğe bakarak holderların yaptıkları kar satışlarını görebiliyoruz. Ayrıca hareket eden BTC’lerin yaşlarını da görebiliyoruz. Solda bulunan 0, 50, 100, 150, 200 gibi sayılar yaşları gün cinsinden ifade ediyor.

Peki biz bu BTC’lerin nasıl uzun vadeli mi kısa vadeli mi olduğunu anlayabiliyoruz o grafikte diye sorarsak; Daha önceki yazımızda Short Term Holder NUPL indikatörünü işlemiştik ve orada 155 günü cüzdanda tamamlamayan kripto varlığın kısa vadeli, 155 günü tamamlayanın ise uzun vadeli olduğunu öğrenmiştik.

Grafiğimizi tekrar inceleyerek olursak 150 günü yaklaşan ve geçen Average Spent Output Lifespan oranları ile birlikte çok büyük satışların geldiği dönemler olmuştur. 

average spent output lifespan ekran resmi 2022 02 24 12.11.42

Grafiği incelediğimizde üst üste 150 günlük ASOL’un geldiği noktalarda çok sert düşüşlerin gerçekleştiğini görmekteyiz. Mart 2018 döneminde görüldüğü üzere 150’nin üstüne çok defa çıkılmış ve sert bir düşüş gerçekleşmiştir. Başka bir örnek ise Temmuz ayında gerçekleşen ASOL kırılımları. 150 noktasını birçok kere yıkan ASOL’den hemen sonra sert bir düşüş daha gerçekleşmiş durumdadır.

average spent output lifespan ekran resmi 2022 02 24 12.48.52

Grafikte görüldüğü üzere 145 seviyelerine gelen ASOL oranından sonra BTC fiyatında neredeyse %50’lik oranda bir düşüş gerçekleşmiştir.

average spent output lifespan ekran resmi 2022 02 24 12.49.42

Görüldüğü üzere Bitcoin fiyatı 6.408 $’dan 3.775 $’a geri çekilmeler yaşamıştır.

İndikatörümüzün yatay bir şekilde seyretmesi BTC fiyatında bir yükseliş geleceğine işaret olsa da indikatörümüz düşüşlerde oldukça iyi çalışan bir indikatördür.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Average Spent Output Lifespan (ASOL) yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız böylece. Glassnode Studio’da yer alan bir önceki indikatörümüz olan Dormancy Flow indikatörüyle ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlgili içerik; https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-dormancy-flow/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
gaz krizi mi geliyor? rusya-ukrayna savaşının doğal gaz, benzin ve lpg fiyatlarına etkisi

Gaz Krizi mi Geliyor? Rusya-Ukrayna Savaşının Doğal Gaz, Benzin ve LPG Fiyatlarına Etkisi

Sonraki Haber
ukrayna merkez bankası, rus i̇şgali sonrası elektronik para kullanımını askıya aldı

Ukrayna Merkez Bankası, Rus İşgali Sonrası Elektronik Para Kullanımını Askıya Aldı

İlgili Haberler