ABD Para Basabilir, Bu BTC’yi Nasıl Etkiler?

Özlem Özbek
abd para basabilir, bu btc'yi nasıl etkiler? 2 3
Bitlo

BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, doların güçlenmeye devam etmesi halinde Federal Rezerv’in para basabileceğini söyledi. Bu durum, Bitcoin’i (BTC) nasıl etkiler?

Arthur Hayes, perşembe günü attığı tweet’te takipçilerine, Japon Yeni ve Euro’yu yakından takip etmelerini söyledi. Hayes, JPY’nin üzerinde güçlenmesi veya Euro 0.9 USD’nin altına inerse ABD dolarının zayıflatılacağına dair bir hamlenin gelebileceğini belirtti.

“Müdahale, Fed’in para basması anlamına gelir, Para basmak, BTC’de rakamların yükselmesi demektir..”

abd para basabilir, bu btc'yi nasıl etkiler? 1 3

Eski CEO, Euro ve Yen’in dolar karşısındaki son hareketlerini gösteren bir görüntüyü paylaştı. Bir dolar şu anda yaklaşık 139 JPY değerindeyken, Euro dolar paritesine düştü. Her ikisi de geçen yıl USD cinsinden açık bir zayıflama eğilimi gösteriyor. Doların, diğer para birimleri karşısında güçlenmesi, ABD’de tüketicilerin ve üreticilerin uluslararası ürünleri çok daha kolay alabileceğini ifade eder. Aynı zamanda ise doların dünya para birimleri arasındaki konumunun da güçlenmesi demektir. ABD için durum bu şekilde seyrederken uluslararası alıcılar dolar güçlendikçe, ürünlerini satın almak konusunda sorun yaşayabilirler. Bu da ABD’li ihracatçıların zarar görebileceğini göstermektedir.

Bitcoin, bu durumdan nasıl etkileniyor?

Federal Rezerv, ekonomiyi ayakta tutabilmek için barışçıl bir para politikası izlediği için kripto piyasası 2021’de başarılı bir performans sergilemişti. Ancak, FED Mayıs ve Haziran aylarında artan faiz politikasına karşı daha baskıcı stratejik uygulaması, BTC’nin kısa sürede 2020’nin sonlarındaki seviyelere gerilemesine sebep oldu. BTC’yi uzun vadede güvenli bir yatırım olarak gören yatırımcılar bile, artık piyasalar tarafından “büyüme hissesi” gibi değerlendirildiğini kabul etmiş durumda. Bu sebeple de pek çok yatırımcı, BTC’nin performansının, Federal Rezerv tarafından belilendiği düşünmeye başladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto kredi şirketi celsius i̇flas başvurusunda bulundu celsius iflas başvurusunda bulundu

Kripto Kredi Şirketi Celsius İflas Başvurusunda Bulundu

Sonraki Haber
cftc, 6'sı kripto şirketi olmak üzere 34 şirketi

CFTC, 6’sı Kripto Şirketi Olmak Üzere 34 Şirketi “Kayıt Dışı” Listesine Ekledi

İlgili Haberler