Altında Tarihi Seviye! Altın Riskli Bir Varlık Mı?

Özlem Özbek
altında tarihi seviye! altın riskli bir varlık mı? altinda tarihi seviye altin riskli bir varlik mi
Bitlo

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) ay sonunda gerçekleştireceği faiz kararı açıklamaları tüm piyasalar tarafından heyecanla bekleniyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın faiz artışı kararı açıklanmadan önce, altın fiyatında hareketlilik yaşandı. FED’in Beige Book’unda yayınlanan verilerin ardından DXY’de düşüş gözlemlendi. Bununla beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) açıklayacağı faiz kararının ardıdan altında ne yönde değişiklik olacağı merak ediliyor.

Altın analistlerine ve uzmanlarına göre altın şimdilik “riskli bir varlık” olarak değerlendiriliyor. FED ve ECB kararı öncesi DXY’de düşüş yaşanırken, altın fiyatı 1.700 dolarlık tarihi seviyeyi gördü.

Altında son durum

altında tarihi seviye! altın riskli bir varlık mı? 12

Piyasalar FED kararınım açıklanmasını beklerken, altında sakin bir seyrediş hakim. Güvenilir liman olarak adlandırılan altın, Asya borsalarının açılışı sırasında 1.713,53-1.719,50 dolar aralığında değişkenlik gösteriyor.

Yazının hazırlandığı dakikalarda ons altın 1.725 dolar seviyesinde hareket ederken, çeyrek altın ise 1.669 TL’den satış görüyor. Bununla beraber gram altın ise 1.021 TL’den el değiştiriyor.

Altın’da risk var mı?

altında tarihi seviye! altın riskli bir varlık mı? altinda tarihi seviye altin riskli bir varlik mi1

High Ridge Vadeli İşlemleri’nde metal ticareti direktörü David Meger, altın fiyatı hareketliliğine dair bulunduğu yorumda: ‘güvenli liman talebi ve düşüşlerde alım isteğine’ bağlı olduğunun altını çizdi ve ekledi:

“Altın son zamanlarda güvenli limandan çok riskli bir varlık gibi hareket etti. Asıl soru, faizi artırma politikası nedeniyle ekonominin yavaşladığını görmeye başlarken, altının ne zaman güvenli liman rolünü tekrar üstleneceği.”

Meger, altın hakkında düşüncelerini paylaşırken, doların yükselişi ve FED’in agresif stratejilerini de yorumladı. Alton fiyatı geçtiğimiz mart ayında ons başına 2.000 dolar seviyesinde hareket ediyordu. O günden bu yana 300 dolarlık bir gerileme yaşandı ve Salı günü yayınlanan verilerde, ABD hizmet sektöründe geçtiğimiz ay bir toparlanma yaşandığı görüldü. Ancak bu durum FED’in 75 baz faiz artırımı yapması için bir zemin hazırlıyor şeklinde yorumlandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum merge hakkında en çok arama yapan ülkeler! türkiye kaçıncı sırada? ethereum merge hakkinda en cok arama yapan ulkeler turkiye kacinci sirada

Ethereum Merge Hakkında En Çok Arama Yapan Ülkeler! Türkiye Kaçıncı Sırada?

Sonraki Haber
fed başkanı powell:

FED Başkanı Powell: “Stablecoinler İçin Yasa Gerekli”

İlgili Haberler