Almanya İsyan Etti! “Enflasyonu %800 Hissediyoruz”

Özlem Özbek
almanya i̇syan etti!
Bitlo

Rusya’ya karşı durmanın faturasını ağır ödeyen Avrupa’da halk isyanını dile getirmeye başladı.

Rusya-Ukrayna savaşının dünyayı sürüklediği enerji ve gıda krizi karşısında pek çok ülke fiyat artışıyla gündeme gelmeye başladı. Avrupa’da enerji, gıda ulaşım, barınma ve daha pek çok alanda her şeyin fiyatının neredeyse 2 katına ulaşması halkı isyan ettirdi. Vatandaşlar, “Yüzde 8 değil, enflasyonu yüzde 800 hissediyoruz” diye şikayetlerini dile getirdi.

Almanya’da Federal İstatistik Dairesi, ülkedeki enflasyon oranını yüzde 7.9 oranında açıklamasıyla vatandaşlar tepki vermekte gecikmedi.

almanya i̇syan etti!

Gaz fiyatlarında devasa yükseliş

Doğal gaz fiyatlarının bazı bölgelerde 14 katı, elektrik fiyatlarının neredeyse 12 kat arttığı gibi gıda fiyatlarının da yaklaşık 7 kat daha arttığı tespit edilmesiyle halk, enflasyon karşısında zorlandığını aktardı. Otomobil fiyatlarının neredeyse yüzde 40 oranında artış gösterdiği Avrupa’da özellikle de gıda ürünlerinde yapılan zamların orta gelirli aileleri geçinmek konusunda zorluyor. Neredeyse her alanda ciddi zamların yapılması ve buna karşılık enflasyon oranının ise sadece yüzde 8 olarak açıklanması halkın rahatsız olmasına neden oldu. Öyle ki vatandaşlar artık enerji faturalarını gazetelere göndererek hayat pahalılığını göstermek için adımlar atıyor.

ÜFE oranın 73 yılın zirvesine ulaştı

Enerji krizinden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin başında Almanya geliyor. Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) yükseliş rekor seviyeye ulaştı. Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından aktarılan verilere göre Almanya’da ÜFE, Ağustos ayından bir önceki aya göre yüzde 7.9, geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre ise yüzde 45.8 oranında arttı. Yıl bazında rakamlar incelendiğinde ÜFE’de 1949’dan bu yana en yüksek rakamlara ulaşıldı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇spanya, ekonomik krize karşı zenginlere ek vergi getiriyor! ispanya ekonomik krize karsi zenginlere ek vergi getiriyor

İspanya, Ekonomik Krize Karşı Zenginlere Ek Vergi Getiriyor!

Sonraki Haber
metaverse ticaret hacminde %98'lik düşüş yaşandı! metaverse ticaret hacminde yuzde 98lik dusus yasandi1

Metaverse Ticaret Hacminde %98’lik Düşüş Yaşandı!

İlgili Haberler