Active Address Sentiment

Cem Yilmaz
active address sentiment on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Daha önce On-Chain Analizi ile ilgili olarak 6 adet yazı yazmıştık. Bu yazımızda yeni indikatörümüzden bahsedeceğiz. Bu indikatörlerimize bakabilmek için yine LookIntoBitcoin web sitemizi ziyaret etmemiz gerekmektedir. İndikatörümüzün ismi Active Address Sentiment’dir. Detaylı incelemeye geçebiliriz.

Active Address Sentiment

Active Address Sentiment indikatörümüz bize fiyattaki 28 günlük değişim ile aktif bitcoin adreslerindeki 28 günlük değişimi karşılaştırılan, kısa vadeli duyarlılığı gösteren bir indikatördür.

active address sentiment ekran resmi 2022 02 11 11.54.31

Active Address Sentiment grafiğinde yer alan kısımları yorumlayacak olursak grafiğimizde yer alan gri çizgiler bize aktif adreslerdeki değişikliği ifade etmektir. İndikatörümüzde yer alan gri çizginin dış kısımlarında standart sapma bantları yer almaktadır. Kırmızı ve yeşil renkten oluşmaktadır bu bantlar. Kırmızı çizgi üst sınır, yeşil çizgi ise alt sınırı ifade etmektedir. Turuncu çizgi ise Bitcoin fiyatının 28 günlük değişimini ifade etmektedir.

Biz bu indikatörden nasıl faydalanacağız diye bakacak olursak; Bizim için bu indikatörümüzde asıl önemli olan kısım turuncu çizgilerdir. 

Turuncu çizgimiz yani 28 günlük fiyat değişimi çizgimiz, kırmızı bant olarak anladırdığımız üst sınırı geçtiğinde kısa vadeli olarak piyasanın aşırı derecede ısındığını ifade edebiliriz. Bu noktalar bizim için bir satış sinyali oluşturmaktadır diyebiliriz. 

Turuncu çizgimiz yeşil banda gelirse burayı da alış sinyali olarak değerlendirmemiz yanlış olmayacaktır. Turuncu çizgi yeşil banda geldiğinde genelde Bitcoin’in fiyatında yükselişler gerçekleşmiştir. Turuncu çizgi hem kırmızı bandı hem de yeşil bandı bu anlamda agresif bir şekilde kesebilmektedir.

Active Address Sentiment grafiğinde bir diğer önemli kısım ise Bitcoin’in fiyatının yer aldığı mavi çizginin turuncu çizgi tarafından kesilmiş olması diyebiliriz. Bitcoin fiyatında düşüşlere yol açmıştır. 

active address sentiment ekran resmi 2022 02 11 12.17.21

Grafik üzerinden örnek verecek olursak bu düşüşe 2018 yılının Ocak ayında yer alan turuncu çizginin mavi çizgiyi kesmesi ve daha sonrasında Bitcoin fiyatında yaşanan büyük düşüş örneğini verebilmekteyiz. Burada Bitcoin’in fiyatı 19.000$ civarlarından 3.000$ civarlarına düşüşünü gerçekleştirmiştir.

Grafiğimizi değerlendirmeyi bitirirken, indikatörümüzün kayda değer bir indikatör olduğunu ifade etmekte fayda var. Bu analiz serimizle ilgili diğer yazılara ulaşmak için bir önceki yazımızın linkine tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
microsoft'un tweeti shiba inu topluluğunu heyacanlandırdı

Microsoft’un Tweeti Shiba Inu Topluluğunu Heyacanlandırdı

Sonraki Haber
ethereum tutan adreslerin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Ethereum Tutan Adreslerin Sayısı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Hide Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku