Açık Anahtar Kriptografisi Nedir?

Mert Özsaban
açık anahtar kriptografisi nedir? açik anahtar kriptografisi nedir 1
Bitlo

Asimetrik kriptografi olarak bilinen açık anahtar kriptografisi (PKC), tek anahtar kullanılan simetrik kriptografinin aksine hem açık hem de özel anahtarı kullanılan bir altyapıdır. İkili anahtarların kullanılması PKC’ye başka kriptografi tekniklerde hali hazırda yer alan sıkıntıları çözebilmesi amacıyla kendisine has özellikler ve beceriler sunar. Bu tip kriptografi modern bilgisayar güvenliğinde önemli bir öğe haline gelmiş ve kripto para ekosisteminin kritik bir parçasıdır.

Açık Anahtar Kriptografisi (PKC) Nasıl Çalışır?

açık anahtar kriptografisi nedir?

Açık anahtar kriptografisi verileri iki farklı anahtarla şifreleme yöntemidir. Anahtarlardan biri açık anahtardır ve herkesin kullanımına sunulmuştur. Diğer anahtar ise özel anahtardır ve her kullanıcıya özeldir. Bu sistemde gönderici, alıcının açık anahtarını kullanarak bir mesajı şifreleyebilir, ancak bu şifreli mesajın şifresi sadece alıcının özel anahtarı ile çözülebilir. Bu prensip sadece alıcının mesajı okuyabilmesini sağlar.

Bu prensibi örneklemek gerekirse, bir sandığın iki anahtar deliği ve bu kilitler için birer anahtarı olduğunu düşünelim. Ahmet ve Ece anahtarların birer tanesine sahiptir. Ahmet sadece Ece’nin görmesini istediği mektubu sandığa koyar ve kilitler. Bu mektubu Ahmet bırakmıştır ve Ece gelip sandığı anahtarı ile açabilir. Bu prensipte gönderici ve alıcı sahip oldukları anahtarlar sayesinde kapalı iletişim kurabilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kraliçe elizabeth'in ölümüyle

Kraliçe Elizabeth’in Ölümüyle “Fırsatçılar” Harekete Geçti!

Sonraki Haber
tornado cash tarafında hareketlilik var,

Tornado Cash Tarafında Hareketlilik Var, “Kullanılıyor!”

İlgili Haberler
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Haber İçeriği Hide Hash fonksiyonu nasıl çalışır?Hashing Fonksiyonları neden önemlidir?Kriptografik Hash FonksiyonlarıÇakışmaya DayanıklılıkTers Görüntüye Dayanıklılıkİkincil Ters Görüntüye DayanıklılıkÇakışmaya…
Mert Özsaban
Devamını Oku