ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı! FED Eylül ayında 50 baz puan yerine 75 baz puanlık artışa gidebilir! 

Gözde Kılıç
fed faiz
Bitlo

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!  FED Eylül ayında 50 baz puan yerine 75 baz puanlık artışa gidebilir! 

Piyasalarda haftanın son iş gününde ABD Tarım Dışı İstihdam verileri açıklandı. Veri beklenenin üzerinde gelerek Temmuz ayında tarım dışı istihdam 528.000 arttı. Verinin açıklanmasıyla beraber ABD piyasalarında resesyon beklentisi azaldı.Beklentiler tarım dışı istihdam verisinin  250 bin kişi artış olması yönündeyken, işsizlik oranının ise yüzde 3.6 seviyesinde sabit kalacağı bekleniyordu.

Gözler bugün küresel piyasalarda geçen hafta açıklanan ABD ekonomisinde yaşanan çeyrek daralma verilerinden sonra teknik resesyonun gerçek anlamda bir ekonomik durgunluk olup olmadığına dair önemli bir gösterge olan ABD’nin istihdam raporundaki verilerindeydi. Tarım dışı istihdam verileri ABD’de resesyonla ilgili artan endişelerin olmasına rağmen, bazı sektörlerde işgücünde istikrarlı bir iştah olduğunu gösteriyor. Temmuz ayında ABD’de işsizlik  yüzde 3,5 seviyesine gerileme gösterdi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 3,6 seviyesindeydi. Konaklama ve yemek hizmetleri, sağlık hizmetleri ile profesyonel ve ticari hizmetlerde istihamın arttığı görüldü.

Bu veriden anlamamız gereken : 

Ekonominin genel gidişatı beklenenden iyi, çalışan insan sayısı arttı. FED bu verinin beklenenden iyi gelmesiyle ve ekonominin buna hazır olmasıyla  faiz artırımında daha büyük bir artışa gidebilir. Dolar endeksi güç kazanabilir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dikkat çeken tahminler,

Dikkat Çeken Tahminler, “SHIBA INU ve DOGECOIN” Nasıl İlerliyor?

Sonraki Haber
abd’li kripto para yartırımcılarının sayısı artışta! 22

ABD’li Kripto Para Yartırımcılarının Sayısı Artışta!

İlgili Haberler