ABD Senatörleri Venezuella Kripto Parası Petro’ya Karşı Daha Güçlü Yaptırımlar Getirdi

ABD’de iki partili bir senatör grubu Venezuella’nın Petro’suna karşı güçlü yaptırımlar peşinde. Önerilen yaptırımlar, Mart ayından itibaren, ABD vatandaşlarının Petro’yu başlatma çabalarında Venezuella hükümetine yazılım sağlamasını yasaklamak için yürütme kararını uzatacak.

Amerikalı Senatörler Petro’ya Karşı Sıkı Yaptırımlar Peşinde

ABD senatörleri; Bob Menendez, Marco Rubio, Bill Nelson, John Cornyn, Dick Durbin, David Perdue, Ben Cardin, Ted Cruz, Tim Kaine, Michael Bennet ve Patrick Leahy tarafından desteklenen bildiride Venezuella’nın devlet destekli kripto para birimine karşı daha sıkı yaptırımlar uygulamayı amaçlıyor.

ABD Senato Meclisi

Tasarı, ilk olarak 24 Eylül’de kongreye sunuldu ve “Venezuela İnsani Yardım, Yeniden Yapılanma ve 2018 tarihli Hukuk Yasası” başlıklı, Mart ayında Başkan Donald Trump tarafından Venezuella’ya karşı yaptırımlar uygulayan bir yöneticinin emri üzerine uzatıldı. Petro ile mevcut ekonomik yaptırımları atlatmaya çalışmak, dahası, ABD vatandaşlarının Petro’yu piyasaya sürme hareketinde Venezuella hükümetine “yazılım sağlaması” nı yasaklıyor.

Tasarıda yer alan ifadeler: “Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir dijital para birimi, dijital madeni para ya da dijital jetonla ilgili, bunlarla ilgili her türlü işlem, finansman sağlama ve diğer işlemler. Venezuella Hükümeti adına 9 Ocak 2018 tarihinde veya sonrasında bu emrin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yasaklanmıştır. ”

Tasarı, Görünürde Venezuellalılara “İnsani Yardım” Sağlamayı Hedefliyor

Bildirinin maksadının, Venezuella halkına ve Venezuellalı göçmenlere insani yardım sağlamak, Venezuella’nın siyasi krizine anayasal ve demokratik bir çözüm getirmek, Venezuella’nın ekonomik olarak yeniden yapılanmasını ele almak, kamu yolsuzluğu, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama ile mücadele etmek ve diğer amaçlar için olduğu açıklanmıştır.

Coin Center’den Jerry Brito, yaptırımlarla ilgili: “Venezuella’nın kripto para ihraç etme çabası yeni olsa da, ABD’nin yaptırım uygulanmış ülkelerle mali ilişkilerini kısıtlayan yeni bir şey yok” dedi ve ekledi: “Kripto para birimi ihraç etmek Venezuella’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmayacak.”

Kripto para Petro’nun resmi satışının 5 Kasım’da başlaması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın