ABD Merkez Bankası Üyesi Bowman, “Temmuz Faiz Artışının 75 Baz Puan Olabilir”

Özlem Özbek
bowman fed eşbaşkan
Bitlo

ABD Merkez Bankası kurulu üyesi Michelle Bowman, merkez bankasının Temmuz ayındaki toplantıda 75 baz puanlık bir faiz artırımı beklediğini söyledi.

26 ve 27 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan merkez bankası toplantısında faiz kararının 75 baz puan şeklinde olacağı düşünülüyor. Enflasyon verilerine bakıldığında, kısa süreli bir iyileşmenin ardından motorlu taşıt fiyatlarında yükseliş yeniden başladı, enerji fiyatları Mayıs ayında sert bir şekilde arttı ve gıda fiyatları da önceki yıla göre %10 arttış gösterdi.

abd merkez bankası üyesi bowman,

Bowman, Çin’de kısmen de olsa devam eden COVID-19 salgını, üretim ve nakliyeyi yavaşlatması nedeniyle tedarik zinciri sorunlarının da devam etmesinde etkili olduğunu belirtti. Bowman, FED’in tüm dünyadaki enflasyon ile mücadele etmesi için Mart ayından bu yana faiz oranlarını bugüne kadar 150 baz puan artırdığını belirtti.

Bowman; “Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek olduğundan, nominal federal fon oranının kısa vadeli enflasyon beklentilerinin altında olması mantıklı değil. Bu nedenle, reel federal fon oranını pozitif bölgeye geri getirecek bir politikaya bağlıyım” dedi.

FED faizleri neden önemlidir?

Ülkelerin ekonomisinden, insan vücuduna benzeterek söz etmek gerekirse, ekonomide gerçekleşen alım-satım aktiviteleri paranın hareket etmesi, adeta vücuttaki kan dolaşımıdır gibi düşünmek mümkündür. Böylelikle vücuttaki kan dolaşımını durması halinde nasıl ki insanlar ölüyorsa, ekonomide de alım satım işlemleri yavaşladığında yani paranın el değiştirmesi durduğunda ekonomi de aynı şekilde ölür. Faiz oranlarının ekonomik anlamda bu kadar önemli olmasının sebebi, ekonominin canlanmasını veya ölmesini sağlayacak güçte olmasıdır.

Faiz oranlarının artmasıyla, bankaların birbirinden aldıkları borç paraların fiyatları da artar. Bankalarda bu açığı kapatmak için artışları elbette ki hem kurumsal hem de bireysel müşterilerine yansıtarak, verdikleri kredilerin faiz oranını artırır. Kredi çekmenin maliyeti arttıkça da kullanıcılar daha az kredi çekmeye ve kredi kartı harcaması yapmaya özen gösterir. Az harcama yapılması demek,  ekonomideki diğer bireylerin daha az para kazanması anlamına gelmektedir. Bu durum aynı şekilde şirketler için de bu şekilde seyretmektedir. Sonuç olarak ise üretimin azalması gibi bir durum yaşanır ve bu da ülke ekonomisinde hem işsizlik oranının artması hem de daha az gelir oluşmasına sebep olur.

Faiz neden artırılır?

abd merkez bankası üyesi bowman,

Faizlerin artması kötüyse, neden faiz artırımı yapılır? Parasal anlamda genişlemenin ve hızlı bir ekonomik büyümenin hedeflendiği dönemlerde faiz artırımı tercih edilmese de, kimi zaman faizlerin artması, ülke ekonomisinin sağlığı için önemlidir. Faiz oranlarının uzun bir süre düşük kalması halinde, ekonomideki parasal teşviklerle enflasyonun arttığı, yerel parada değer kaybı yaşandığı ve ekonominin ısınmaya başladığı bir dönemde faiz artışı yapılması, enflasyon ile mücadele de önemli bir adımdır.

FED faiz artırırsa ne olur? Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Faizlerin artmasıyla beraber ekonomideki yüksek harcamalar ve borçlanmalar da azalmaya başlar. Ürün ve hizmetlere olan talebin azalmaya başlaması ya da sabit kalması yönünde çeşitli baskılar görülür. Bu sebeple, enflasyon değerlerinin yüksek olduğu dönemlerde enflasyonla mücadele etmek için faiz artışları yapılır. Faiz oranlarında yaşanan artışlar, aynı zamanda risksiz yatırımın getirisini da artırmaktadır. Şöyle ki bireyler ve kurumlar birikimlerini hisse senedi ve kripto para gibi daha yüksek riskli alanlara yatırmak yerine, daha düşük riskli faiz ve türevi yatırım araçlarında değerlendirir. Bu sayede borsaya olan talep azalırken, dolaşan para banka kasalarına gireceği için enflasyonda da azalma eğilimi görülür.

Dolaşan paranın bankalara akması kripto para borsalarından dolar çıkışı anlamına gelir. Yani dolardaki faiz artışları kripto piyasalarındaki düşüşü direkt olarak tetiklemektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
i̇slam memiş: bddk kararı sonrası kripto para değerlendirmesi islam memis altin

İslam Memiş: BDDK Kararı Sonrası Kripto Para Değerlendirmesi

Sonraki Haber
shib yakımları devam ediyor! dn

SHIB Yakımları Devam Ediyor!

İlgili Haberler