AB, NFT’ler Üzerinden Kara Para Aklama Olaylarının Önüne Geçmek İstiyor

Özlem Özbek
ab, nft'ler üzerinden kara para aklama olaylarının önüne geçmek i̇stiyor nft
Bitlo

Avrupa Birliği, kripto para piyasaları üzerinde önemli etkisi olacak olan yeni düzenlemeler yapıyor. Avrupa Parlemento üyesi, kara para aklama yasaları için değiştirilemez tokenleri yani NFT’leri kapsayacak bir öneride bulundu. 

NFT’ler ile ilgili önerilen bu değişiklik, finalsal sistemin kara para aklama veya terörü finanse etmek amaçlı kullanılmasının önüne geçmek için önerilen büyük bir teklifin parçasıdır. Teklif, İspanya’dan Ernest Urtasun ve Danimarka’dan Kira Marie Peter-Hansen ile birlikte iki sosyalist milletvekili, Fransa’dan Aurore Lalucq ve Macaristan’dan Csaba Molnár tarafından öne sürüldü. Söz konusu bu değişikliğin uygulanması halinde, NFT platformları kurallar kapsamında zorunlu kuruluşlar haline gelecektir.

ab, nft'ler üzerinden kara para aklama olaylarının önüne geçmek i̇stiyor 25

AB milletvekillerinden dördü, AB mevzuatının kapsamını, “benzersiz dijital veya fiziksel varlığı temsil eden takas edilemez kripto varlıkların satışı ve satın alınması için ticaret yapan veya aracı olarak hareket eden kripto varlık hizmet sağlayıcılarına kadar” genişletilmesi gerektiğini savunuyor. Avrupa Merkez Bankası’nın, kripto varlık kuralları uygulanmadan önce hareket eden ulusal düzenleyicilerin herhangi bir tehlike halinde ülkeleri uyarması bekleniyor. Financial Times gazetesinde yer alan bilgilere göre banka, sektörün etkili bir şekilde denetlenmesinin zorluklarına değinecek.

Konuyla ilgili yaşanan bu gelişme, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi’nin, kripto transferlerinin izlenebilmesini ve şüpheli olarak görülen işlemlerin bloke edilmesini Fon Transferi Yönetmeliği (TFR) konusunda geçici bir anlaşmaya varılmasından sonra gerçekleşti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
nexo, vauld'u satın almak için harekete geçti 20

Nexo, Vauld’u Satın Almak için Harekete Geçti

Sonraki Haber
hindistan'ın ağır vergi sistemi, kripto piyasasını zorluyor! yüzde 87'lik düşüş yaşandı 24

Hindistan’ın Ağır Vergi Sistemi, Kripto Piyasasını Zorluyor! Yüzde 87’lik Düşüş Yaşandı

İlgili Haberler