Cosmos Nedir?

Cosmos (ATOM), birbiriyle ölçeklenebilen ve birlikte çalışabilen bir blok zincirleri ekosistemidir. Cosmos’tan önce, blokaj zincirleri susturuldu ve birbirleriyle iletişim kuramadı. Cosmos bu sorunları yeni bir teknik vizyonla çözdü.

Cosmos’un vizyonu, geliştiricilerin blok oluşturmasını ve birbirleriyle etkileşime geçmelerini sağlayarak blok zincirleri arasındaki engelleri kırmalarını kolaylaştırmaktadır. Amaç, merkezi olmayan bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabilen bir blokaj ağı olan bir İnternet Blok’u oluşturmaktır. Cosmos ile blokajlar egemenliği koruyabilir, işlemleri hızlı bir şekilde işleme koyabilir ve ekosistemdeki diğer blokajlarla iletişim kurarak çeşitli kullanım durumları için en uygun hale getirebilir. Bu vizyon, Tendermint (2 ana bileşenden oluşan genel amaçlı bir blockchain motoru), Cosmos SDK( yazılım geliştirme kiti)  gibi insanların açık, özel, güvenli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir blok zinciri uygulamaları oluşturmalarını sağlamak için tasarlanmış bir dizi açık kaynaklı araç sayesinde elde edildi.

Cosmos Nasıl Çalışır?

Cosmos, ölçeklenebilirlik meselesini, modern blok zinciri altyapısının kullanılabilirliği ve egemenliği ile birlikte çözmeyi amaçlamaktadır. Bitcoin veya Ethereum gibi bilinen en büyük blok zincirleri ölçeklenebilirlik sorununun en parlak örnekleridir. BTC blok zinciri, saniyede sadece 7 işlemi yönetirken, Ethereum blok zinciri 25’i kullanabilir. Cosmos, Tendermint hibrid madenciliği algoritmasını kullanarak otonom blok yaratmadaki ölçeklenebilirlik problemini çözmektedir. Bu nedenle, blokaj zincirlerinde işlenen işlemler genel ağ yükünü etkilemez. Bu sayede hibrit madenciliği kullanılarak ölçeklenebilirlik sorunu çözülmektedir.

Cosmos’un Kurucuları Kimlerdir?

Interchain Foundation (ICF), Cosmos ekosisteminin daha da gelişmesi için harekete geçirici güç olan İsviçre’den gelen ticari olmayan bir vakıftır. ICF, Cosmos ağını geliştirmek için All Bits Inc. yazılım geliştirme şirketi ile bir sözleşme imzaladı. Lider geliştiriciler Jae Kwon ve Ethan Buchman‘dır.

Bir Cevap Yazın