Bitcoin Dominance

Hakimiyet ve üstünlük anlamına gelen dominance, piyasaya hükmeden lider kripto para birimi Bitcoin ile birleşince bize ne ifade ediyor? Bitcoin dominance, Bitcoin’in piyasa değeri ile tüm kripto para piyasasının toplam piyasa değeri arasındaki oranı ifade etmektedir.

Kripto para birimlerinin popüler olmaya başlaması ile birlikte yatırımcılar kripto dünyasındaki eğilimleri keşfetmek için yeni araçlar aramaya hız kesmeden devam ediyor. Bitcoin dominance oranı, yatırımcıların son zamanlarda  Bitcoin ve diğer tüm kripto paralar arasındaki genel piyasa koşullarındaki farklılıkları tespit etmelerine yardımcı olmak için dahil ettikleri bir araçtır.

Bitcoin dominance doğru kullanıldığı zaman altcoin ticaretine ilişkin sinyaller de vermektedir. Bu yazımızda yatırımcıların oldukça merak ettiği Bitcoin dominance nedir sorusuna cevap verirken Bitcoin dominance’e dair merak edilen detayları da anlatacağız.

Bitcoin Dominance Nedir?

Hakimiyet ve üstünlük anlamına gelen dominance, piyasaya hükmeden lider kripto para birimi Bitcoin ile birleşince bize ne ifade ediyor? Bitcoin dominance, Bitcoin’in piyasa değeri ile tüm kripto para piyasasının toplam piyasa değeri arasındaki oranı ifade etmektedir. Bu oranı Bitcoin‘in kendi trendiyle karşılaştırdığımızda mevcut piyasanın yatırımcılara sunduğu fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. 

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, kripto para piyasalarındaki ticaret hacminin büyük bir bölümünü yönetmektedir. Uzun yıllar piyasada bulunan birkaç kripto para biriminden biri olan Bitcoin’in hakimiyeti o zamanlar %100’e bugün olduğundan daha yakındı. Yeni kripto para birimlerinin oluşması, Ethereum ve ERC-20 token standardının tanıtılmasının ardından bu hakimiyet önemli ölçüde düşüş yaşadı.

Bitcoin hakimiyetinin ne olduğunu daha iyi anlamak için, yatırımcıların piyasa kapitalizasyonunun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlamaları gerekir.

Kripto Piyasa Değeri Nedir?

Bir kripto para biriminin piyasa değeri ne kadar yüksekse, piyasada o kadar baskın olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle piyasa değeri kripto para birimlerini sıralamak için tek ve en önemli gösterge olarak kabul edilmektedir.

Bir kripto para biriminin piyasa değeri hesaplanırken şu işlem gerçekleştirilir:

Piyasa değeri = Fiyat x Dolaşımdaki Arz

Örneğin 2021 yılının Kasım ayı itibari ile 18.881 Bitcoin’in mevcut olduğunu ve 60.000 dolardan işlem gördüğünü düşünün. Toplam piyasa değerini hesaplamak için dolaşımdaki arz ile fiyatı çarparak yani 18.881 x 60.000 dolardan 1.133 trilyon dolara ulaşabiliriz. Bu işlemin sonucu olan 1.133 trilyon dolar bize Bitcoin ağının toplam değerini vermektedir.

1.133 trilyon dolarlık rakam, yatırımcılara onu diğer pazarlarla karşılaştırmaya başlayana kadar tek başına pek bir anlam ifade etmez. Örneğin, altın piyasasının toplam tahmini değerinin 10 trilyon dolara yakın olduğunu düşünelim. Bu, Bitcoin’in değerinin altının değerinin yaklaşık %11’i olduğu anlamına gelmektedir. Bir yatırımcı bu sonuçlara bakarak ilerleyen zamanlarda Bitcoin ağının zaman içinde daha değerli olup olmayacağını veya aşırı değerli hale gelip gelmeyeceğini belirleyebilir.

Bitcoin Dominance ve Piyasa Değeri Arasındaki İlişki

Bitcoin hakimiyeti hesaplanırken Bitcoin’in piyasa değeri ve toplam kripto para piyasa değeri kullanılır.

Bitcoin dominance oranı = Bitcoin piyasa değeri / Toplam kripto para piyasa değeri

Toplam kripto para piyasa değerinin şekli ve yönü genel olarak Bitcoin’i takip etmektedir. Bunun nedeni ise Bitcoin’in ilk, en büyük ve en çok bilinen kripto para birimi olmasıdır. Kripto araştırmacıları ve yatırımcıları dünyadaki çoğu insanın kripto pazarı hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle bazı kişiler Bitcoin’in var olan tek kripto para birimi olduğunu düşünebilirler.

Bitcoin Dominance’ı Etkileyen Faktörler

bitcoin dominance bitcoin dominance nedir

Kripto dünyasının henüz bu kadar popüler olmadığı dönemlerde, yatırımcıyı kendisine çeken çok az sayıda altcoin bulunuyordu. Bu nedenle o dönemlerde Bitcoin dominance %95’in üzerinde seyrediyordu. Zamanla diğer altcoinlerin ilgi görmeye başlamasıyla birlikte Bitcoin dominance düşüş yaşamaya başladı.

Örneğin; 2017 yılında başlayan ICO çılgınlığı ile alt coinlere yapılan yatırımlarda gözle görülür artışlar yaşanmaya başladı. O dönemde Bitcoin dominance %35 gibi bir seviyeye kadar düşüş yaşadı. 2018 yılı ile birlikte gözden düşen altcoinlerle beraber Bitcoin hakimiyeti tekrar %70 seviyelerine yükseldi.

2021 yılından itibaren, Bitcoin’in enerji kullanımını çevreleyen olumsuz haberler ve Çin’in Bitcoin madenciliğini ortadan kaldırmasıyla alt coinlere yapılan yatırımlar arttıkça, Bitcoin hakimiyeti tekrar düşmeye başladı.

Bitcoin Dominance Kullanılarak Kripto Ticareti Nasıl Yapılır?

BTC hakimiyetini kendi avantajınız için kullanmanın birçok yolu vardır. Kripto para birimi içindeki iki genel alan, Bitcoin ve alt coinlerdir. Bu ikisinden hangisinin ticaret için daha güçlü bir eğilim olduğunu belirlemek için Bitcoin hakimiyet oranını kullanabilirsiniz. 

Bitcoin Dominance Güvenilir Bir Gösterge mi?

Karmaşık bir ekosisteme sahip olan kripto piyasasında tek bir göstergenin kullanımı oldukça riskli bir yöntemdir. Bitcoin dominance’da mevcut piyasa ortamını tanımlayan birçok göstergeden biridir. Sonuç olarak, bir endeks olarak yalnızca Bitcoin hakimiyetine güvenmek, muhtemelen kayıplara ve/veya tutarsız sonuçlara yol açacaktır. 

Bilindiği üzere altcoinlerin sayısı her geçen gün daha fazla artış göstermektedir. Bu durum aynı şekilde devam ederse Bitcoin dominance oranının daha da küçülmesi ve yeni düşük seviyelere ulaşması olası durumlardan biridir.